REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Światowy rynek farb w 2016 – raport

Rynek farb rozwija się nieco wolniej niż dotychczas, największym rynkiem jest wciąż Azja i Pacyfik, Europa zostaje w tyle – takie są głównie wnioski z najnowszego raportu Kusumgar, Nerlfi & Growney. Firma analizuje w nim obecną sytuację światowego rynku farb.

światowy rynek farb

Fot. flaivoloka / freeimages.com

Jak szacują analitycy Kusumgar, Nerlfi & Growney, konsumpcja farb za cały rok 2016 wyniesie blisko 40 mln ton, wartych łącznie 130 mld $. Po roku 2009 rynek szybko się rozwijał, rekompensując straty po światowym kryzysie, obecnie jednak tempo jego wzrostu maleje. Pozytywny wpływ ma na niego jednak dynamiczny rozwój gospodarek Azji i Pacyfiku oraz spadek cen surowców.

Nie jest niespodzianką, że największym lokalnym rynkiem pozostaje Azja i Pacyfik – pod względem wielkości produkcji odpowiada jej 47% całego rynku światowego. Z tego połowa przypada Chinom. Swoją pozycję z każdym rokiem umacniają jednak również Indie, którym obecnie przypada 15% produkcji w regionie Azji i Pacyfiku.

Drugą pozycję na światowym rynku farb posiada Europa, której według danych z roku 2016 odpowiada 23% światowej produkcji. Jej sytuacja nie wygląda jednak zbyt dobrze – kraje europejskie rozwijają się słabo, w Rosji trwa zastój gospodarczy. Nadzieją na umocnienie pozycji tego rynku może być jednak dynamicznie rozwijająca się Turcja.

Udział Ameryki Północnej wynosi 17% i jest pewna szansa na wzrost w najbliższych latach. Region Ameryki Południowej i Środkowej, stanowiący 7% światowego rynku, ma obecnie spore problemy w związku z recesją w Brazylii.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA