REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek rozpuszczalników – raport Ceresana

Zdaniem specjalistów firmy Ceresana światowy rynek rozpuszczalników do roku 2021 będzie się wciąż jeszcze stabilnie rozwijał. Wyraźne jednak staje się przejście od produktów rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych w sektorze farb i lakierów, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej.

rynek rozpuszczalników

Fot. skycaptaintwo / Foter.com / CC-BY-NC

W roku 2013 na całym świecie sprzedano rozpuszczalniki o łącznej wartości 25 mld $. Zgodnie z prognozami specjalistów Ceresana do 2021 roku sprzedaż będzie rosła średnio o 4% rocznie.

W Azji – farby, w Europie – kosmetyki

Najwięcej rozpuszczalników wciąż pochłaniają farby i lakiery, na kolejnych miejscach plasują się natomiast tusze drukarskie, przemysł farmaceutyczny, kosmetyki i kleje. Prócz tego środki te znajdują zastosowanie przy produkcji chemikaliów, w obwodach chłodzących, systemach czyszczenia chemicznego i odmrażaczach. Jeśli jednak chodzi o sektor farb, udział produktów rozpuszczalnikowych wyraźnie już maleje – zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej zastępowane są one bezpiecznymi dla zdrowia i środowiska farbami wodorozcieńczalnymi.

Dlatego też pod względem zapotrzebowania na rozpuszczalniki dla sektora farb i lakierów dominuje Azja i Pacyfik (45%). Podobnie jest w przypadku rozpuszczalników dla tuszów drukarskich i klejów, ale już pod względem zużycia tych środków przy produkcji kosmetyków i farmaceutyków Azję wyprzeda Ameryka Północna i Europa Zachodnia.

Najpopularniejsze alkohole

Największy rynek zbytu dla rozpuszczalników to Azja i Pacyfik (41%). Na drugim miejscu znajduje się Ameryka Północna, zaś na trzecim – Europa. Jeśli chodzi o państwa, najsilniejszą pozycję mają Chiny, Indie i Brazylia, ale obserwuje się też ożywienie w krajach Ameryki Północnej. Stagnacja czeka za to zdaniem ekspertów Europę Zachodnią, gdzie wykorzystanie rozpuszczalników w przemyśle będzie rosło tylko minimalnie.

Najczęściej stosowaną w 2013 grupą rozpuszczalników były alkohole (etanol, n-butanol, izopropanol i metanol), których zużycie na całym świecie sięgnęło w ubiegłym roku 6,5 mln ton. Najszybciej jednak rozwijać się będzie sektor eterów – do roku 2021 eksperci przewidują wzrost na poziomie 3,4% w skali roku. Najpopularniejsze rozpuszczalniki to etanol, toluen i aceton.

Więcej informacji na temat raportu na stronie firmy Ceresana.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA