POPUP to dofinansowany przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych projekt, którego głównym obiektem badań są organiczne materiały fotowoltaiczne (OPV). Cel – opracowanie stabilnych powłok i tuszy, dzięki którym sprzęty użytku codziennego będziemy mogli efektywnie zasilać energią świetlną.
Koordynowane przez koncern chemiczny Merck konsorcjum związane z projektem POPUP składa się z dziesięciu zespołów badawczych, działających na różnych obszarach związanych z materiałami OPV. Całkowity budżet przedsięwzięcia, zaplanowanego póki co na trzy lata, to 16 mln euro. Ponad połowa (8,2 mln euro) to wkład niemieckiego Ministerstwa, reszta pochodzi z kieszeni firm biorących udział w projekcie.
Wysiłki naukowców skupionych w konsorcjum koncentrują się na tym, aby uzyskać stabilne materiały OPV o dużej efektywności, których zastosowanie w roli powłok lub tuszy byłoby opłacalne. Jeśli się uda, rozwiązanie to zostanie wykorzystane na wiele różnych sposobów. W przemyśle samochodowym – do zasilania systemów elektronicznych, w budownictwie – jako innowacyjne farby przetwarzające energię świetlną na elektryczną, a także do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i sprzęt nawigacyjny.
Wszyscy uczestnicy projektu mają duże doświadczenie w dziedzinie materiałów fotowoltaicznych i są technologicznymi liderami w tej dziedzinie. Są to:
- Merck,
- Center for Applied Energy Systems,
- PolylC,
- Karlsruhe Institute of Technology,
- Leonhard Kurz Stiftung,
- Belectric OPV,
- Grupa Webasto,
- Siemens,
- Centrosolar,
- Center for Solar Energy and Hydrogen Research.
Źródło: european-coatings.com