REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Projekt POPUP – nowoczesne powłoki fotowoltaiczne

POPUP to dofinansowany przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych projekt, którego głównym obiektem badań są organiczne materiały fotowoltaiczne (OPV). Cel – opracowanie stabilnych powłok i tuszy, dzięki którym sprzęty użytku codziennego będziemy mogli efektywnie zasilać energią świetlną.

materiały fotowoltaiczne

Fot. railking (sxc.hu)

Koordynowane przez koncern chemiczny Merck konsorcjum związane z projektem POPUP składa się z dziesięciu zespołów badawczych, działających na różnych obszarach związanych z materiałami OPV. Całkowity budżet przedsięwzięcia, zaplanowanego póki co na trzy lata, to 16 mln euro. Ponad połowa (8,2 mln euro) to wkład niemieckiego Ministerstwa, reszta pochodzi z kieszeni firm biorących udział w projekcie.

Wysiłki naukowców skupionych w konsorcjum koncentrują się na tym, aby uzyskać stabilne materiały OPV o dużej efektywności, których zastosowanie w roli powłok lub tuszy byłoby opłacalne. Jeśli się uda, rozwiązanie to zostanie wykorzystane na wiele różnych sposobów. W przemyśle samochodowym – do zasilania systemów elektronicznych, w budownictwie – jako innowacyjne farby przetwarzające energię świetlną na elektryczną, a także do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i sprzęt nawigacyjny.

Wszyscy uczestnicy projektu mają duże doświadczenie w dziedzinie materiałów fotowoltaicznych i są technologicznymi liderami w tej dziedzinie. Są to:

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA