a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweProjekt PolyGraph – grafen na skalę masową

Projekt PolyGraph – grafen na skalę masową

Grafen jest dziś absolutną rewelacją w świecie nauki – wzbogacone o ten dodatek materiały i powłoki są dużo twardsze i bardziej wytrzymałe, a do tego przewodzą prąd. Ze względu na swoją wysoką cenę pozostaje on jednak wciąż teoretyczną ciekawostką. Sytuację może zmienić projekt PolyGraph. Pracuje on nad niedrogą metodą pozyskiwania grafenu, którą można będzie stosować na skalę przemysłową.

PolyGraph grafen

Powłoka z termoutwardzalnego polimeru z dodatkiem grafenu może m.in. chronić samoloty przed piorunami.
Fot. Selden Vestrit / Foter.com / CC BY-NC-ND

Preferowana przez naukowców metoda pozyskiwania grafenu polega na jego otrzymywaniu „od podstaw”, z prostych cząsteczek, przy użyciu technik laboratoryjnych takich jak chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD). Proces ten jest jednak bardzo kosztowny, czasochłonny i mało efektywny, nie ma więc możliwości jego wykorzystania na skalę przemysłową.

Wynikająca z tego wysoka cena grafenu to nie jedyny problem, który stanowi przeszkodę w masowej produkcji materiałów z tym dodatkiem. Naukowcom i technologom nie udało się również do tej pory opracować skutecznej i niekosztownej metody włączania grafenu w skład polimerów utwardzalnych oraz jego równomiernego rozprowadzania w obrębie materiału.

Jest jednak alternatywna ścieżka…

…czyli pozyskiwanie grafenu z mikrostruktur grafitowych (takich jak grafit czy tlenek grafitu). I właśnie tą drogą postanowili podążyć twórcy projektu PolyGraph. Ich cel to opracowanie metody otrzymywania grafenu in situ, z grafitu ekspandowanego, którą będzie można wykorzystać do masowej produkcji polimerów termoutwardzalnych zawierających grafen.

Jeśli im się powiedzie, materiały kompozytowe i powłoki tego typu będą mogły stać się przemysłowym standardem. Będzie je można wykorzystać wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość, sztywność, twardość i przewodność elektryczna.

Ochroni przed piorunami…

Na swojej stronie twórcy projektu wymieniają dwa sektory przemysłu, które w największym stopniu skorzystają na otrzymywanych mniejszym kosztem materiałach z grafenem – lotnictwo i motoryzację. Lotnictwo potrzebuje lekkich materiałów, ponieważ im lżejszy samolot, tym mniej paliwa spala. Bardziej wytrzymała i twarda powłoka mogłaby natomiast zastąpić dużo cięższe wielowarstwowe systemy lakiernicze stosowane obecnie. Poza tym także odporność termiczna powłok z grafenem jest cechą wyjątkowo przydatną w aeronautyce.

Inne potencjalne zastosowanie polimerów z grafenem to powłoki, które dzięki swoim właściwościom elektrycznym mogłyby chronić samolot przed piorunami, zastępując tym samym stosowane obecnie ciężkie siatki miedziane. Taki pomysł na wykorzystanie grafenu przedstawili już jakiś czas temu naukowcy z Imperial College London oraz uczestnicy programu Carboshield (którzy jako funkcjonalny dodatek proponują zbudowane z grafenu nanorurki węglowe).

…i zmniejszy wydatki na paliwo

Analogicznie jak w przypadku samolotów, lżejszy samochód oznacza mniejsze zużycie paliwa. Twórcy projektu PolyGraph zwracają też uwagę na to, że lakier z grafenem jest bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania, oraz proponują jeszcze jeden sposób na wykorzystanie tego niezwykłego dodatku – przewodzące prąd kleje, które pozwoliłyby w procesie powlekania elektroforetycznego uzyskać powłoki o takich samych właściwościach antykorozyjnych na całej powierzchni.

Projekt PolyGraph został dofinansowany ze środków unijnych. Ruszył w roku 2013 i od tamtego czasu przyłączyło się do niego 14 firm i ośrodków badawczych. Kilka tygodni temu do tego grona dołączyła również firma HMG Paints, której doświadczenie pozwoli dostosować nową technologię do potrzeb branży farbiarskiej. Zgodnie z planem projekt ma potrwać cztery lata, a więc już w przyszłym roku możemy się spodziewać jego rezultatów.

Źródło: polygraphproject.eu