REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki fotochromowe będą szybciej zmieniać kolor

Materiały fotochromowe, czyli zmieniające kolor pod wpływem światła, mogą być bardzo przydatne na przykład w formie powłok na okienne szyby. Jest tylko jeden problem – rozproszone w macierzy polimerowej zmieniają barwę bardzo wolno. Hiszpańscy naukowcy znaleźli jednak sposób na rozwiązanie tego problemu.

powłoki fotochromowe

Fot. rolve (sxc.hu)

Fotochromowe powłoki to praktyczne rozwiązanie do zastosowania na okiennych szybach czy szkłach okularów, a także nieocenione udogodnienie dla wszystkich tych, którzy pracują w gorącym klimacie. W warunkach silnego naświetlenia pokryte nimi szkło ciemnieje, zaś ochronne kaski czy opakowania jaśnieją, silniej odbijając światło.

Jedną z barier technologicznych, jaką napotkali wytwórcy powłok starając się przystosować tę technologię do własnych celów, okazało się znaczne spowolnienie zmiany koloru w przypadku związku fotochromowego rozproszonego w polimerowej żywicy. Odcień zmienia się w tych warunkach dużo wolniej, bo łańcuchy polimerowe wchodzą w reakcję z funkcjonalnymi dodatkami.

Szczęśliwie jednak naukowcy z Institut Català de Nanociència i Nanotecnologia oraz Universitat Autònoma de Barcelona znaleźli sposób, jak poradzić sobie z tym problemem. Zaproponowali oni zamknięcie termochromowych cząsteczek w wypełnionych olejem polimerowych kapsułkach. W ten sposób są one odizolowane od otaczającego je polimerowego spoiwa i nic nie zaburza ich działania, a kolor zmienia się wystarczająco szybko – 10 razy szybciej, niż bez kapsułek!

Obiecujące odkrycie hiszpańskich badaczy opisane zostało w czasopiśmie Advanced Optical Materials.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA