a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychNowa powłoka metaliczna na problemy z bakteriami

Nowa powłoka metaliczna na problemy z bakteriami

Na uniwersytecie w Johannesburgu powstała innowacyjna metaliczna powłoka na tworzywa sztuczne, samooczyszczająca się z mikrobów. Zdaniem jej twórcy, doktoranta Michaela Lucasa, może ona rozwiązać problem zakażeń wewnątrzszpitalnych, a także zanieczyszczeń i rozwoju bakterii w zakładach spożywczych i transporcie publicznym.

powłoka metaliczna bakterie Wits University

Fot. www.scientificanimations.com / Wikimedia Commons

Michael Lucas, doktorant z University of the Witwatersrand (Wits) w Johannesburgu, opracował nową technologię, która ma rozwiązać problem zakażeń wewnątrzszpitalnych. Infekcje te, nabywane przez pacjentów już podczas pobytu w szpitalu, są poważnym problemem, z którym walczą placówki na całym świecie. Jak komentuje młody naukowiec:

Kontrola zakażeń to stale aktualne wyzwanie dla szpitali. Infekcjom sprzyja zanieczyszczenie powierzchni i rozwój na nich mikrobów. Mój pomysł na samooczyszczającą się powłokę ma rozwiązać ten problem i obecnie daje bardzo obiecujące rezultaty.

Powłoka opracowana przez Lucasa może być stosowana do ochrony wszystkich powierzchni zagrożonych zanieczyszczeniem i rozwojem bakterii. Nie tylko w medycynie, ale również w zakładach przetwórstwa spożywczego czy w transporcie publicznym.

Cold spray i druk 3D

Technologia opracowana przez Michaela Lucasa to powłoka metaliczna na tworzywa sztuczne. Jej innowacyjność polega na zastosowaniu metody cold spray oraz druku 3D. Te techniki produkcyjne zapewniają dużą swobodę projektowania – wytworzone części mogą być dostosowane do obecnego wyposażenia szpitala.

Michael Lucas, twórca powłoki. Fot. arch. Wits University

Michael Lucas, twórca powłoki. Fot. arch. Wits University

W skład powłok wchodzą różne metale o właściwościach antybakteryjnych – kombinacja miedzi, srebra i cynku. Innowacyjna metoda nanoszenia powłoki jest chroniona patentem. Technologia, która rozwijana jest już od pięciu lat, w zeszłym roku przyniosła Lucasowi prestiżową nagrodę Prix Hubert Tuor Innovation Award.

Bakterie wyeliminowane już po 15 minutach

W symulowanych warunkach dotyku otrzymana nową metodą powłoka z miedzi na różnych podłożach polimerowych eliminowała całkowicie mikroby w ciągu zaledwie 15 minut od kontaktu. Testy przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem groźnych patogenów spotykanych w szpitalach, takich jak wielolekoodporne gronkowce.

W ramach dodatkowych testów powłokę zastosowano na kartach dostępu oraz obudowach na smartfony, używanych przez pracowników i studentów Szkoły Medycznej Wits University oraz szpitala Charlotte Maxeke Academic Hospital.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy powłoka jest bezpieczna i skuteczna w warunkach przeznaczenia – na powierzchniach często dotykanych w prawdziwym środowisku szpitalnym. W ten sposób zaczniemy wprowadzać technologię na rynek

– wyjaśnia twórca nowej powłoki. I dodaje, że rozważa przekształcenie technologii w start-up oraz jej komercjalizację w tej formie.

Źródło: Wits University