a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneMost Golden Gate – odświeżanie staruszka

Most Golden Gate – odświeżanie staruszka

Legendarny most Golden Gate w San Francisco ma już swoje lata. Aby w dalszym ciągu zachwycał, potrzebuje renowacji. Lokalne władze zapowiedziały plany na najbliższe lata – m.in. nowe płyty osłonowe, malowanie stalowych lin i… siatki zabezpieczającej przed skokami samobójców.

most Golden Gate renowacja

Fot. torbakhopper / Foter.com / CC BY-ND

Na liście najpilniejszych zadań w zakresie renowacji Golden Gate znajdują się płyty osłonowe, liny, zabezpieczenia sejsmiczne oraz siatka zabezpieczająca przed samobójczymi skokami.

Osłona przed solą i mgłą

Zadaniem płyt osłonowych jest ochrona ikonicznego mostu przed solą i wilgocią. Obecnie tego typu zabezpieczeń potrzebuje szczególnie południowa wieża mostu. Władze zadecydowały więc, że płyty osłonowe zostaną wymienione na nowe.

Płyty są zamontowane na poziomych podporach wież mostu i wykonane ze specjalnej stali o grubości pół centymetra. Prace renowacyjne polegające na ich wymianie i malowaniu zatwierdzono w lutym, ruszyć zaś mają w przyszłym roku. Problem stanowią niestety drabiny i platformy potrzebne do pomalowania płyt – ze względu na zły stan nie są one już bezpieczne dla malarzy.

most Golden Gate renowacja

Unsplash / pixabay.com

Liny i siatki

Prócz płyt osłonowych malowane będą również liny, które dotychczas, w ciągu 80 lat od otwarcia mostu, nie zostały jeszcze nigdy w całości pokryte farbą. Każda z głównych dwóch lin liczy sobie ponad 2 km długości i ma grubość ponad 90 cm. Dotychczas były one zabezpieczane tylko miejscowo, mimo oficjalnej rekomendacji malowania w 1969 roku.

W planach jest także malowanie elementu, który pokrzyżuje plany samobójców, tłumnie odbierających sobie życie poprzez skok ze słynnego mostu do chłodnych wód zatoki – specjalnej siatki. Będzie ona wykonana ze stali nierdzewnej, odpornej na warunki morskie, i rozciągać się będzie 6 metrów poniżej chodnika dla pieszych wzdłuż całego mostu. O projekcie siatki zaczęto rozmawiać już w roku 2006, długo trwały jednak rozmowy na temat projektu i finansowania. Ostatecznie pojawi się ona na moście na początku 2021 roku.

Źródło: paintsquare.com