a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Kolory RAL w Chinach

Przełożone na język chiński poradniki RAL, z których pierwszy, „Colour Master”, ukazał się w ubiegłym roku, okazały się dużym sukcesem. Koncepcja oddziaływania barw na emocje, propozycje i wskazówki zawarte w publikacjach zostały ciepło przyjęte przez chińskich ekspertów od kolorów.

RAL Chiny

Fot. ZaNuDa (sxc.hu)

W ślad za wydaną w 2012 książką Colour Master w wersji chińskiej poszły dwie kolejne – Colours of Health and Care o kolorystyce w placówkach służby zdrowia i kolorystyczny elementarz The Colour Dictionary. Ich autorem jest profesor Axel Venn, światowej klasy specjalista od kolorów, który obrazowo tłumaczy, w jaki sposób poszczególne barwy oddziałują na człowieka i jaki jest ich emocjonalny przekaz. Pomaga to stworzyć przyjazny, pozytywny klimat, nie tylko we własnych mieszkaniach, ale i w miejscach publicznych, gdzie z konieczności spędzamy dużą część swego życia.

Chińscy projektanci, graficy i naukowcy zajmujący się kolorami z entuzjazmem podeszli do pomysłu zastosowania porad i wzornika RAL we własnym środowisku. Jak stwierdził Song Jianming z Chińskiej Akademii Sztuki, problematyka oddziaływania barw na psychikę jest w Chinach znana, ale póki co rzadko stosowana w praktyce. Na przykład zamiast kojącej zieleni w chińskich szpitalach wciąż jeszcze króluje biel, określana przez profesora Venna jako „kolor desperacji”.

Oczywiście, jak przyznaje Song Jianming, różne odcienie mogą być różnie odbierane w zależności od kręgu kulturowego. Różnice między Zachodem a Dalekim Wschodem są nieuniknione. Publikacje RAL są jednak motywacją do kolorystycznych poszukiwań i eksperymentów, które z czasem pomogą wypracować filozofię koloru dostosowaną do chińskiego środowiska.

O publikacjach RAL w Chinach pisała między innymi znana gazeta China Daily.

Fot. arch. RAL Colours

Źródło: RAL Colours