a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiJest metoda na wychwytywanie CO2 z produkcji krzemu

Jest metoda na wychwytywanie CO2 z produkcji krzemu

W zakładzie produkcyjnym w Norwegii przeprowadzony został pilotażowy test, którego wyniki są przełomowe. Potwierdził on, że udało się opracować skuteczny proces wychwytywania dwutlenku węgla powstałego przy produkcji krzemu.

Zakład w Holla w Norwegii. Fot. arch. Wacker

Firma Wacker ogłosiła, że udało jej się dokonać wychwycenia dwutlenku węgla uwalnianego w procesie produkcji krzemu. Stało się to możliwe za sprawą technologii opracowanej przez spółkę joint venture SLB i Aker Carbon Capture (SLB-ACC JV).

Ogromny sukces

Pilotażowy test procesu wychwytywania przeprowadzony został w zakładzie Wacker w norweskim Holla, gdzie tlenek krzemu łączony jest z węglem w celu otrzymania krzemu. Przy okazji uwalniana jest duża ilość dwutlenku węgla. Nowy proces pozwala przechowywać i ponownie wykorzystywać ten gaz, zapobiegając jego uwolnieniu do atmosfery. Jak komentuje dyrektor generalny Wacker, Christian Hartel:

Wyniki pilotażowego badania są dla nas ogromnym sukcesem. Wykazaliśmy, że technologia jest w stanie skutecznie usuwać dwutlenek węgla. Obecnie potrzebujemy klientów chętnych do zakupu od nas dwutlenku węgla – oraz przepisów, które nam to umożliwią.

W Holla zainstalowana została mobilna jednostka testowa (MTU – ang. mobile test unit) – kompletna instalacja wychwytująca w pomniejszeniu. Gaz odpadowy z procesu produkcji krzemu był przekazywany bezpośrednio do pilotażowej linii, gdzie dwutlenek węgla ulegał wychwyceniu w procesie chemicznym znanym jako oczyszczanie aminowe. Proces okazał się skuteczny.

Węgiel do innych procesów lub magazynowany

Wychwytywanie dwutlenku węgla zapobiega jego uwalnianiu do atmosfery jako gazu cieplarnianego. W kolejnym etapie może on być wykorzystywany do różnych celów, takich jak uzyskiwanie syntetycznych paliw lub synteza metanolu do zastosowania w innych procesach chemicznych. Możliwe jest też jego magazynowanie w głębokich warstwach geologicznych (CCS – ang. carbon capture and storage). Projekt Wacker jest więc ważnym krokiem na drodze do zamkniętych cyklów obiegu węgla.

Źródło: Wacker