REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Iwermektyna na zgubę skorupiaków

Jednym z najważniejszych problemów związanych z wykorzystaniem farb przeciwporostowych jest uwalnianie toksycznych związków do środowiska. Szwedzcy naukowcy zaproponowali jednak ekologiczny środek biobójczy, który skutecznie eliminuje skorupiaki i algi przyczepiające się do kadłuba, nie wyciekając przy tym do otoczenia.

iwermektyna skorupiaki

Fot. mijo (rgbstock.com)

Przyjazny środowisku biocyd opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Göteborgu to alternatywa dla powszechnie stosowanego tlenku miedzi, który przenikając do środowiska sieje istne spustoszenie wśród organizmów morskich.

Nowy środek biobójczy oparty jest na iwermektynie – toksynie produkowanej przez bakterie Streptomyces avermitilis. Przez cały okres użytkowania powłoki pozostaje on uwięziony w jej obrębie, a działa dzięki temu, że przyczepiając się do kadłuba statku skorupiaki zaczynają penetrować warstwę farby i same ostatecznie „dokopują się” do swojej zguby.

Iwermektyna jest bardzo skuteczna – wystarczy zaledwie jeden gram w litrze farby, aby pozbyć się problemu foulingu. Efekt utrzymuje się przez wiele lat, a w tym czasie zaledwie niewielkie ilości toksyny przedostają się do środowiska. Celem naukowców jest dopracowanie formuły aby ograniczyć ten wyciek zupełnie. Będziemy mieć wówczas do dyspozycji w pełni bezpieczną dla środowiska, skuteczną farbę przeciwporostową – coś poszukiwanego od dawna.

Dalsze badania nad powłoką z inwermektyną mają być prowadzone w ramach unijnego programu LEAF – Low Emission Anti-Fouling.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA