REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby silikonowe z fosforem odstraszają okrzemki

Elastomery silikonowe to powszechnie stosowane tworzywo powłok przeciwporostowych. Chińscy naukowcy postanowili trochę urozmaicić ich formułę i dorzucić świecące w ciemności proszki fosforowe w różnych kolorach. Okazało się, że dodatek ten może skutecznie odstraszyć pewien rodzaj okrzemek.

farby silikonowe z fosforem

Jeden z przedstawicieli rodzaju łodzików (Navicula). Fot. Wikimedia Commons

Badacze z Tsinghua University w Pekinie przygotowali silikonowe powłoki z dodatkiem proszków fosforowych i sprawdzili, jak reagują na nie łodziki (Navicula), rodzaj okrzemek z rodziny łodzikowatych. Zbadali gęstość zasiedlenia powierzchni przez te organizmy i siłę, z jaką przywarły do pokrytego powłoką podłoża.

Stwierdzono, że na próbkach z warstwami fosforowymi okrzemek było bez porównania mniej – w dniu siódmym zajmowały one jedynie 30% powierzchni, podczas gdy próbka bez fosforu skolonizowana została w 60%. Jeśli natomiast chodzi o uwalnianie przylegających organizmów pod wpływem siły ścinającej (w warunkach symulujących płynięcie statku), efekt w przypadku obu próbek był podobny.

Odkryto również, że dużo zależy od koloru proszku fosforowego – niektóre z odcieni służą łodzikom, inne mniej. Wiedzę tę można z pewnością wykorzystać w przyszłości przy opracowywaniu formuł farb przeciwporostowych.

Artykuł opisujący powyższe badania opublikowano w Journal of Coatings Technology and Research.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA