Elastomery silikonowe to powszechnie stosowane tworzywo powłok przeciwporostowych. Chińscy naukowcy postanowili trochę urozmaicić ich formułę i dorzucić świecące w ciemności proszki fosforowe w różnych kolorach. Okazało się, że dodatek ten może skutecznie odstraszyć pewien rodzaj okrzemek.
Badacze z Tsinghua University w Pekinie przygotowali silikonowe powłoki z dodatkiem proszków fosforowych i sprawdzili, jak reagują na nie łodziki (Navicula), rodzaj okrzemek z rodziny łodzikowatych. Zbadali gęstość zasiedlenia powierzchni przez te organizmy i siłę, z jaką przywarły do pokrytego powłoką podłoża.
Stwierdzono, że na próbkach z warstwami fosforowymi okrzemek było bez porównania mniej – w dniu siódmym zajmowały one jedynie 30% powierzchni, podczas gdy próbka bez fosforu skolonizowana została w 60%. Jeśli natomiast chodzi o uwalnianie przylegających organizmów pod wpływem siły ścinającej (w warunkach symulujących płynięcie statku), efekt w przypadku obu próbek był podobny.
Odkryto również, że dużo zależy od koloru proszku fosforowego – niektóre z odcieni służą łodzikom, inne mniej. Wiedzę tę można z pewnością wykorzystać w przyszłości przy opracowywaniu formuł farb przeciwporostowych.
Artykuł opisujący powyższe badania opublikowano w Journal of Coatings Technology and Research.
Źródło: european-coatings.com