a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby proszkowe – co słychać na rynku? (1)

Farby proszkowe – co słychać na rynku? (1)

W ostatnim czasie farby proszkowe są tematem na topie. Wiele pisze się o ich rynku, o tym, że są ekologiczną alternatywą dla produktów ciekłych, o perspektywach tego sektora i nowych, przełomowych technologiach. Materiały z kilku źródeł zebraliśmy w krótkim cyklu. Oto pierwsza jego odsłona – krótka analiza rynku oraz odpowiedź na pytanie „Dlaczego proszki są lepsze?”.

farby proszkowe

Fot. fietzfotos / pixabay.com

Jak wiadomo, farby proszkowe nie zawierają rozpuszczalników i w 100% składają się z części stałych. Są aplikowane elektrostatycznie, a następnie sieciowane, w efekcie czego powstaje twarda powłoka, zwykle bardziej wytrzymała niż powłoki z farb ciekłych. Farby proszkowe można dziś stosować w wielu różnych zastosowaniach – na częściach samochodowych, sprzęcie AGD (lodówki, suszarki, zmywarki), metalowych meblach (np. ogrodowych) czy metalowych elementach architektonicznych.

Nic więc dziwnego, że jak donosi firma Chemark Consulting Group, farby proszkowe mają coraz większy udział w światowym rynku farb. Podczas gdy w latach 2015-2016 cały rynek farb wzrósł średnio o 1,1%, sam sektor farb proszkowych w tych samym okresie zwiększył sprzedaż o 3,9%. Do tego firma MarketsandMarkets prognozuje silny wzrost: w latach 2017-2022 rynek farb proszkowych ma rosnąć w tempie 6,75% rocznie, osiągając za cztery lata wartość 13,49 mld $.

Dlaczego farby proszkowe?

Michael Cash, prezes oddziału Industrial Coatings w Axalta Coating Systems, potwierdza, że w roku 2017 sprzedaż farb proszkowych wzrosła. Coraz silniejszy jest w branży trend wykorzystania przyjaznych środowisku rozwiązań, a w sektorze farb proszkowych stosuje się coraz bardziej zaawansowane technologie, dzięki czemu produkty te dorównują ciekłym pod względem intensywności i trwałości koloru, designu oraz wytrzymałości. Koszt aplikacji również nie jest dziś już tak wysoki jak kiedyś, toteż klienci chętnie sięgają po proszki.

Także Sherwin-Williams zaobserwował wzrosty. I spodziewa się dalszej poprawy wskaźników w roku 2018, jak podkreśla Tabitha McLeish, globalny dyrektor ds. marketingu oddziału Powder, General Industrial Coatings w Sherwin-Williams. Nowoczesne farby proszkowe oferują bardziej estetyczne wykończenie, szybsze sieciowanie w niższych temperaturach, większą trwałość koloru, połysku i odporność na korozję, a także możliwość stosowania cieńszych powłok.

Jaką jeszcze przewagę mają nad farbami ciekłymi? Doskonałe krycie, dodaje McLeish, zwłaszcza na narażonych na korozję krawędziach. Łatwiejsze jest również uzyskanie gładkiego wykończenia lub, przeciwnie, różnych dekoracyjnych tekstur (np. efekt młotkowy). Technologia jest też bardziej przyjazna środowisku. Farby proszkowe nie emitują LZO, a 99% farby może być poddane recyklingowi – nadmierny oprysk może być ponownie wykorzystany, podczas gdy w przypadku farby ciekłej zutylizowanie całej farby jest dużo trudniejsze i kosztowne.

Kto rządzi na rynku?

Jak twierdzą eksperci MarketsandMarkets, w najbliższym czasie najlepiej rozwijać się będzie sektor proszkowych farb termoutwardzalnych. Po sieciowaniu zyskują one stabilność termiczną, co oznacza, że nie można ich z powrotem stopić. Są bardzo wytrzymałe, odporne na korozję i uderzenia oraz wykorzystywane zarówno w zastosowaniach dekoracyjnych jak i funkcjonalnych.

Jacy są natomiast czołowi gracze na rynku? Według analityków najważniejsi producenci farb proszkowych to AkzoNobel, Asian Paints, Axalta Coating Systems, Berger Paints India, Jotun, Kansai Paint, PPG Industries, Sherwin-Williams, Valspar oraz Somar.

Źródło: coatingsworld.com, marketsandmarkets.com