a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Farby a astma?

Amerykańska organizacja Healthy Building Network (HBN) ostrzega – farby i inne materiały budowlane zawierają związki chemiczne wywołujące astmę. Wykaz szkodliwych substancji oraz proponowane rozwiązania tego problemu opublikowano w specjalnym raporcie.

astma

Fot. nickwinch (sxc.hu)

W dobie farb o obniżonej zawartości LZO samodzielne malowanie ścian wydaje się całkowicie bezpieczne. Mimo jednak że wiele szkodliwych substancji zostało w ciągu ostatnich lat wyeliminowanych ze składu farb, specjaliści HBN twierdzą, że to jeszcze nie koniec. Zwracają oni uwagę na zawartość związków chemicznych wywołujących astmę oskrzelową, które prócz farb są także składnikami posadzek, dywanów i materiałów izolacyjnych.

Zgodnie z najnowszym raportem HBN zajmująca się remontem mieszkania osoba narażona jest na 20 różnych substancji powodujących astmę. Autorzy publikacji twierdzą, że potrzebne są szczegółowe badania, dzięki którym poznamy mechanizmy rozwoju choroby i będziemy mogli znaleźć skuteczne a zarazem w pełni bezpieczne środki zastępcze.

Jest to z pewnością problem, na który warto zwrócić uwagę. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych 26 milionów ludzi – w tym ponad 8 mln dzieci – choruje na astmę oskrzelową. Od lat 80. liczba zachorowań stale rośnie. O materiałach budowlanych i ich składnikach w kontekście czynników chorobotwórczych mówi się dziś rzadko. Przedstawiciele HBN mają nadzieję to zmienić.

Cały raport HBN można pobrać ze strony organizacji.

Źródło: european-coatings.com