REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby a astma?

Amerykańska organizacja Healthy Building Network (HBN) ostrzega – farby i inne materiały budowlane zawierają związki chemiczne wywołujące astmę. Wykaz szkodliwych substancji oraz proponowane rozwiązania tego problemu opublikowano w specjalnym raporcie.

astma

Fot. nickwinch (sxc.hu)

W dobie farb o obniżonej zawartości LZO samodzielne malowanie ścian wydaje się całkowicie bezpieczne. Mimo jednak że wiele szkodliwych substancji zostało w ciągu ostatnich lat wyeliminowanych ze składu farb, specjaliści HBN twierdzą, że to jeszcze nie koniec. Zwracają oni uwagę na zawartość związków chemicznych wywołujących astmę oskrzelową, które prócz farb są także składnikami posadzek, dywanów i materiałów izolacyjnych.

Zgodnie z najnowszym raportem HBN zajmująca się remontem mieszkania osoba narażona jest na 20 różnych substancji powodujących astmę. Autorzy publikacji twierdzą, że potrzebne są szczegółowe badania, dzięki którym poznamy mechanizmy rozwoju choroby i będziemy mogli znaleźć skuteczne a zarazem w pełni bezpieczne środki zastępcze.

Jest to z pewnością problem, na który warto zwrócić uwagę. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych 26 milionów ludzi – w tym ponad 8 mln dzieci – choruje na astmę oskrzelową. Od lat 80. liczba zachorowań stale rośnie. O materiałach budowlanych i ich składnikach w kontekście czynników chorobotwórczych mówi się dziś rzadko. Przedstawiciele HBN mają nadzieję to zmienić.

Cały raport HBN można pobrać ze strony organizacji.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA