REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoka natryskowa zastąpi tradycyjne baterie?

Młodzi naukowcy z Rice University opracowali baterię w formie nanoszonej na dowolne podłoże farby. Powłoka taka może być wielokrotnie ładowana, zaś wyjątkowo łatwa aplikacja pozwala stosować to rozwiązanie dla obiektów o dowolnym kształcie i wielkości.

fot. Gbp (stockfreeimages.com)

Na kompletną powłokę składa się kilka warstw, kolejno rozpylanych na powierzchni. Są to: warstwa aluminium, katoda, polimerowa warstwa oddzielająca, anoda oraz miedź. Jako źródło energii wykorzystywano do tej pory małe ogniwa słoneczne.

Farba, która może być naniesiona na dowolne podłoże (badacze przeprowadzili testy między innymi z płytkami ceramicznymi, polimerami, szkłem i stalą nierdzewną), a gabaryty ani kształt nie są dla niej ograniczeniem, stwarza dużo możliwości. Nie będzie na pewno problemów z zaadaptowaniem tego pomysłu na potrzeby przemysłu, gdzie powszechnie nakłada się farby metodą natryskową. Ponieważ powłoka jest także odporna na wilgoć, jej twórcy proponują jej nanoszenie na fasady budynków. W połączeniu z farbą pełniącą rolę ogniwa słonecznego, o której głośno było ostatnio w świecie nauki, mogłaby stworzyć przyjazny system efektywnie wykorzystujący energię słoneczną.

Źródło: Rice University

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Fajne są te farby natryskowe. Korzystałem z takiej (raptor u pol) i bardzo szybko wymalowałem sobie garaż.

    Jojo
    25 listopad 2014 at 17:16
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA