a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka natryskowa zastąpi tradycyjne baterie?

Powłoka natryskowa zastąpi tradycyjne baterie?

Młodzi naukowcy z Rice University opracowali baterię w formie nanoszonej na dowolne podłoże farby. Powłoka taka może być wielokrotnie ładowana, zaś wyjątkowo łatwa aplikacja pozwala stosować to rozwiązanie dla obiektów o dowolnym kształcie i wielkości.

fot. Gbp (stockfreeimages.com)

Na kompletną powłokę składa się kilka warstw, kolejno rozpylanych na powierzchni. Są to: warstwa aluminium, katoda, polimerowa warstwa oddzielająca, anoda oraz miedź. Jako źródło energii wykorzystywano do tej pory małe ogniwa słoneczne.

Farba, która może być naniesiona na dowolne podłoże (badacze przeprowadzili testy między innymi z płytkami ceramicznymi, polimerami, szkłem i stalą nierdzewną), a gabaryty ani kształt nie są dla niej ograniczeniem, stwarza dużo możliwości. Nie będzie na pewno problemów z zaadaptowaniem tego pomysłu na potrzeby przemysłu, gdzie powszechnie nakłada się farby metodą natryskową. Ponieważ powłoka jest także odporna na wilgoć, jej twórcy proponują jej nanoszenie na fasady budynków. W połączeniu z farbą pełniącą rolę ogniwa słonecznego, o której głośno było ostatnio w świecie nauki, mogłaby stworzyć przyjazny system efektywnie wykorzystujący energię słoneczną.

Źródło: Rice University