a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarba na beton w walce ze spękaniami

Farba na beton w walce ze spękaniami

Koreańscy naukowcy opracowali ochronną powłokę na beton, która zasklepia drobne spękania powstałe w materiale. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie specjalnie dla podłoży betonowych.

fot. soultga (rgbstock.com)

Pojawiło się już sporo ochronnych powłok na metale, nikt jednak do tej pory nie zajął się problemem ochrony betonu. Tymczasem powstawanie spękań w betonowych konstrukcjach pod wpływem naprężeń jest poważnym problemem. Mikroszczeliny szybko wypełniają się wodą, która zimą zamarza i znacznie poszerza spękania, osłabiając strukturę materiału. Dzieła zniszczenia dopełnia sól drogowa, która także może wniknąć do utworzonych wskutek naprężeń szczelin.

Rozwiązaniem tego problemu ma być farba na beton do nanoszenia natryskowego opracowana przez grupę badawczą na czele której stanął doktor Chan-Moon Chung. Farba zawiera mikrokapsułki polimerowe, wewnątrz których znajduje się środek zasklepiający szczeliny. Kiedy w materiale pojawia się spękanie, kapsułki również zostają uszkodzone, a wówczas uwalnia się „leczniczy” związek.

Pomysł mikrokapsułek nie jest nowością, innowacyjny jest jednak sposób, w jaki środek naprawczy ulega utwardzeniu, ostatecznie zasklepiając szczelinę – rolę katalizatora pełni tutaj promieniowanie słoneczne. Jest to o tyle korzystne, że katalizatory chemiczne są zwykle kosztowne, trudno dostępne i nierzadko szkodliwe dla środowiska. Poszukując alternatywy dla środków chemicznych proponowano i inne oryginalne pomysły, jak choćby pewien gatunek bakterii. Było to jednak rozwiązanie na krótką metę, bowiem po około czterech miesiącach te drobne organizmy wymierały. Jak deklaruje profesor Chung, opracowana przez jego zespół powłoka na beton będzie spełniać swą funkcję przez co najmniej rok.

Testy polegające na zanurzeniu w wodzie na 24 godziny różnych próbek betonu – z powłoką i bez – wykazały, że podczas gdy próbka kontrolna (bez warstwy ochronnej) wchłonęła 11,3 gramów wody, ilość wody zaabsorbowana przez próbkę z powłoką wyniosła zaledwie 0,4 g.

A być może to dopiero początek – profesor Chung twierdzi, że przy pomocy tego typu powłoki można będzie zabezpieczać także inne rodzaje materiałów.

Informacje o artykule, w którym opisane zostało rozwiązanie grupy profesora Chunga, są dostępne w bazie ACS Publications.

Źródła: pcimag.org, slate.com