a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEfektywność i ekologia – zapowiedzi Paint Expo 2016

Efektywność i ekologia – zapowiedzi Paint Expo 2016

Do następnej, szóstej edycji PaintExpo pozostały jeszcze cztery miesiące. Już teraz wiadomo jednak, że przyszłoroczna odsłona wydarzenia przyciągnie więcej gości i wystawców, niż którakolwiek z poprzednich. Nic dziwnego – PaintExpo to najlepsza okazja, by zapoznać się z najnowszymi technologiami z branży farbiarskiej.

Paint Expo 2016Targi Paint Expo 2016 odbędą się w dniach 19-22 kwietnia przyszłego roku w Karlsruhe. Mimo że do wydarzenia pozostało jeszcze kilka miesięcy, powierzchnia zarezerwowana przez wystawców wynosi 12 700 m2 i już przekroczyła tę z roku 2014. Swoją obecność zadeklarowało 430 wystawców, z czego ponad ¼ stanowią firmy spoza Niemiec.

Nie chodzi jednak tylko o liczby. Liczy się przede wszystkim to, że na stoiskach będzie można zapoznać się z absolutnie najnowszymi, rewolucyjnymi rozwiązaniami z dziedziny farb. „Prezentujemy naszym gościom najbardziej aktualny i całościowy obraz technologii w branży farb przemysłowych. Tym samym motywujemy do opracowywania rozwiązań problemów, z którymi branża ta aktualnie musi się zmierzyć” – mówi Jürgen Haußmann, dyrektor zarządzający firmy organizującej wystawę, FairFair GmbH. O jakich wyzwaniach mowa? Lepsza jakość, większa produktywność, przyjazność środowisku, a przy tym – niska cena, aby pozostać konkurencyjnym na rynku.

Nowoczesna obróbka powierzchni

Na targach zaprezentowane zostaną rozwiązania przydatne na niemal każdym etapie produkcji i użytkowania farb, powłok i lakierów. Będą one również dotyczyć różnych rodzajów farb – zarówno ciekłych, jak i proszkowych czy typu coil coating.

Nie zabraknie technologii obróbki powierzchni i kontroli jakości. Jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni metali, przedstawione zostaną takie techniki jak wolne od fluoru fosforowanie jednoskładnikowe elementów malowanych natryskowo lub zanurzeniowo czy też metody alternatywne dla cynkowania ogniowego, pozwalające jednak osiągnąć równie dobrą adhezję i ochronę przed korozją. Mowa będzie również o systemach nanoceramicznych na różne rodzaje podłoży metalicznych.

Gorącym tematem jest także wstępna obróbka powierzchni tworzyw sztucznych. W tym wypadku zaproponowane zostaną takie technologie jak czyszczenie suchym lodem (dwutlenkiem węgla), parą przegrzaną czy też plazmą.

Paint Expo 2016

Wstępna obróbka powierzchni przy pomocy plazmy będzie jedną z technologii zaprezentowanych na Paint Expo 2016. Fot EMSL / Foter.com / CC BY-NC-SA

Estetyka, funkcjonalność i ekologia

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie powłoki, które łączą walory dekoracyjne z funkcjonalnością, a do tego wyróżnia je efektywna i przyjazna środowisku aplikacja. Oczywiście i takich rozwiązań nie zabraknie na najbliższym Paint Expo.

Świetnym przykładem są innowacyjne farby ciekłe lub proszkowe, oferujące efekt chromowania bez dodatku chromu(VI). W ten sposób uzyskujemy wykończenie o wysokich walorach estetycznych, a równocześnie nie szkodzimy środowisku. Producenci z pewnością będą się również prześcigać w technologiach zmniejszających emisję szkodliwych substancji oraz technikach aplikacji ograniczających zużycie energii (jak choćby sieciowanie cienkich powłok proszkowych typu „two coat one bake”).

Sprzętowe systemy przyszłości

Obok surowców i gotowych formuł lakierniczych podczas targów Paint Expo prezentowany jest także sprzęt. Goście będą mieli okazję zapoznać się m.in. z przyszłościowymi systemami aplikacji farb, które pozwalają na odzysk i utylizację materiału odpadowego. Zwiększają one elastyczność całego procesu oraz jego efektywność, jeśli chodzi o wykorzystanie materiału i energii.

Spośród technologii sieciowania szybko rozwijają się systemy UV. Dzięki wysiłkom naukowców i technologów można w ten sposób utwardzać powłoki na coraz większym zakresie materiałów, w tym na różnych tworzywach sztucznych i metalach.

Z tymi i wieloma innymi rozwiązaniami będzie można zapoznać się już za cztery miesiące w Karlsruhe. Zapraszamy na targi Paint Expo 2016.

Źródło: Doris Schulz / Paint Expo