a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneDrony do inspekcji na morzu – projekt AkzoNobel

Drony do inspekcji na morzu – projekt AkzoNobel

AkzoNobel połączył siły z operatorem tankowców Barrier Group i firmą DroneOps. Razem mają zbudować drona, który posłuży do przeprowadzania zdalnej inspekcji trudno dostępnych obiektów, takich jak morskie platformy wydobywcze czy farmy wiatrowe.

drony inspekcja AkzoNobel

Fot. arch. AkzoNobel

W projekcie wykorzystano zaawansowaną technologię rzeczywistości wirtualnej. System ma umożliwić zdalną inspekcję zbiorników balastowych, morskich farm wiatrowych i innych trudno dostępnych obiektów na morzu, uwzględniając również stan powłok i rozwój korozji.

Obecnie tego typu oględziny przeprowadza obsługa obiektów, specjaliści od oceny stanu oraz niezależni inspektorzy. Jest to jednak zajęcie niebezpieczne, często skutkujące śmiertelnymi wypadkami przy pracy. Jak wyjaśnia Michael Hindmarsh, Business Development Manager w oddziale AkzoNobel Marine Coatings:

Dokładna inspekcja podobnych obiektów wymaga wspinania się na duże wysokości, wciskania się w ciasne przestrzenie oraz poruszania się po śliskich powierzchniach. Wszystko to stwarza poważne ryzyko dla pracowników, i jest to problem, dla którego przemysł morski musi znaleźć rozwiązanie.

W przypadku inspekcji przy pomocy drona oględzin dokonuje ekipa znajdująca się w biurze, która może zdawać relację na żywo właścicielowi obiektu. W ten sposób zwiększa się efektywność pracy, a zmniejsza się koszt i ryzyko dla pracowników. Jako partner przedsięwzięcia AkzoNobel oferuje ekspertyzę dotyczącą powłok oraz wsparcie techniczne, jeśli chodzi o konserwację i naprawy. Dodatkowe konsultacje w tym zakresie oferuje firma Safinah.

Po skonstruowaniu dron ma odbyć próbne loty w ośrodku AkzoNobel w Wielkiej Brytanii oraz w zakładzie Barrier Group. Zakończenie budowy drona i jego wprowadzenie do użytku zaplanowano na październik 2017.

Źródło: AkzoNobel