REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Death clean – szwedzkie sprzątanie dobytku życia

Szwedzka idea „death clean”. Co to może być? Najnowszy horror z higieną w tle? Seria skandynawskich kryminałów, których akcja toczy się w Ikei? Nic z tych rzeczy! Chodzi o sprzątanie nagromadzonych przez lata rzeczy w przygotowaniu na nasze odejście. I choć może to brzmieć nieco makabrycznie, jest również bardzo praktyczne i wyzwalające.

death cleaning

Fot. Habitat by Resene

Choć wielu z nas zaklina rzeczywistość, nie myśląc o tym, że kiedyś umrzemy, death cleaning to bardzo praktyczna idea. Przydaje się szczególnie jeśli przygotowujemy się do przeprowadzki z ogromnego domu rodzinnego do mniejszego, ale nawet jeśli się nie przenosimy, „odgruzowywanie” domu i robienie planów może być katarktycznym, a nawet twórczym procesem. W jaki sposób?

Nie musisz wyrzucać wszystkiego

Na początek jednak o samym zjawisku. W języku szwedzkim döstädning, po angielsku – death cleaning, to główny temat ostatniej książki szwedzkiej artystki Margarety Magnusson, zatytułowanej The Gentle Art of Swedish Death Cleaning i napisanej na podstawie własnych doświadczeń autorki ze sprzątaniem rzeczy po rodzicach. Jej zdaniem death cleaning może być procesem radosnym i zbliżającym nas do rodziny.

Pierwszy, najważniejszy krok to pozbycie się rzeczy, które nie mają dla nas żadnej wartości emocjonalnej. Wszystkie stare płaszcze w szafie, niepotrzebne papiery… Nie zaczynaj od pudełek ze zdjęciami, listami i pamiątkami. Może się to skończyć tym, że zupełnie zrezygnujesz ze sprzątania.

Nie istnieje zasada, że musisz wyrzucić wszystko, czego nie używasz. Zachowaj pamiątki, które są ważne tylko dla ciebie – trzymaj je razem w pudełku i daj znać rodzinie, że po twojej śmierci mogą je wyrzucić. Jeśli są rzeczy, które twoim zdaniem powinny zostać wyrzucone, ale nie potrafisz się przemóc, umieść je w pudełku i tymczasowo przechowaj w innym pomieszczeniu, które ma zostać „odgruzowane” w przyszłości. Sprawdź, jak będziesz się czuł, biorąc je do ręki po raz drugi. Czas i dystans powinny rozjaśnić sytuację i podpowiedzieć ci, czy je zostawić czy nie.

Rozmawiaj z rodziną

Żeby ułatwić sobie zadanie, pomaluj stare drewniane skrzynki na różne kolory – stwórz zakodowany przy pomocy kolorów system. Czerwona skrzynka na rzeczy bliskie twojemu sercu, zielona na rzeczy, które zostawiły dzieci, niebieska na te, które muszą być raz jeszcze przejrzane i prawdopodobnie wyrzucone w ciągu kilku miesięcy.

Myśl o innych – postaraj się wyrzucić przedmioty, których odkrycie może być dla twojej rodziny bolesne. Włącz całą rodzinę w proces sprzątania, rzeczy wartościowe zapisz w testamencie, a o mniej wartościowych porozmawiaj z rodziną – zapytaj, kto chciałby je dostać.

Pamiętaj – nie musisz robić tego na szybko. Nie chodzi o to, by w jeden weekend przejrzeć i pozbyć się dobytku 40 lat życia. Zrób plan i trzymaj się go – na przykład przeznacz na jeden pokój jeden pełny miesiąc.

Wyrzucić lub dać drugie życie

W death cleaning nie chodzi jednak tylko o pozbycie się rzeczy, ale też nowe ich koncepcje. Być może wysłużony stolik kawowy lub półkę na książki można przemalować i wyczarować z nich coś nowego? Może ten stary fotel będzie pasował do twojego nowego, małego mieszkania? Jeśli nie – zawsze można go sprzedać.

Dodatkową pomocą mogą posłużyć farby. „Odgruzowane” pomieszczenia pomaluj farbą w jasnym kolorze. Nawet jeśli jest ci smutno z powodu wyrzuconych rzeczy, twoje pokoje będą się wydawały większe, jaśniejsze i przestronniejsze.

A co, jeśli naprawdę utknąłeś i nie wiesz, czy pozbyć się czegoś czy nie? Margareta Magnusson radzi zadać sobie wówczas pytanie: Czy ktokolwiek będzie szczęśliwszy, jeśli to zatrzymam? W tym prostym pytaniu zawiera się w zasadzie cała idea death cleaning.

Źródło: Habitat by Resene

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA