a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCEPE walczy o bezpieczeństwo w miejscu pracy

CEPE walczy o bezpieczeństwo w miejscu pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to obecnie gorący temat w branży farb i powłok. Kwestią tą zajmuje się m.in. grupa Operational Safety & Risk Assessment (OSRA) działająca w ramach CEPE. O jej obecnych projektach dla portalu European Coatings opowiada David Starkey.

CEPE bezpieczeństwo pracy

Fot. ndemello / pixabay.com

W ostatnim czasie OSRA skupia się głównie na analizowaniu wypadków oraz ich przyczyn, by pomóc CEPE w opracowywaniu strategii zwiększających bezpieczeństwo. Niedawno członkowie grupy opracowali wytyczne pod kątem bezpieczeństwa dla użytkowania walcarek z trzema walcami, obecnie pracują nad podobnymi dokumentami dla procesu przechowywania materiałów oraz aktualizacją wytycznych dla proszków o wysokiej rezystywności w atmosferze wybuchowej.

Obserwując wskaźniki bezpieczeństwa dla sektora tuszów drukarskich, grupa dostrzegła wyraźny spadek ilości wypadków w ciągu ostatnich 5 lat. Dominują obecnie stosunkowo niewielkie zranienia, które trudniej wyeliminować, spowodowane różnego rodzaju pomyłkami, zwłaszcza przy operacjach ręcznych. Ogólnie intensywność wypadków bardzo się zmniejszyła, ale OSRA nie popada w samozadowolenie, wciąż bowiem pojawiają się poważne urazy, na przykład w wyniku pożarów, upadków lub potrąceń wózkiem widłowym.

Wnikliwa analiza wskazuje na kilka obszarów, które wymagają szczególnej uwagi, w tym przede wszystkim projektowanie i organizacja miejsc pracy oraz zachowanie jednostek w miejscu pracy. OSRA rozpoczyna działanie w tych obszarach, uświadamiając pracownikom ryzyko oraz raportując niebezpieczne warunki pracy i dążąc do ich poprawy.

Źródło: european-coatings.com