Rynek FarbSztuka lakierowania prototypów

Sztuka lakierowania prototypów

Prototypy samochodów były niegdyś konstruowane na bazie drewnianych szkieletów. Obecnie coraz bardziej powszechną metodą ich wytwarzania staje się druk trójwymiarowy (3D printing), w procesie którego na podstawie cyfrowego modelu pojazdu powstaje jego fizyczny odpowiednik.

 

Dla przemysłu samochodowego kluczowe znaczenie ma fakt, że wytworzenie prototypu metodą 3D jest niezwykle szybkie, a nawet najbardziej złożone kształty mogą być dokładnie odwzorowane.

Zanim prototyp trafi do masowej produkcji, poddawany jest rozmaitym testom mającym wskazać obszary, które wymagają udoskonalenia, np. w obrębie stylistyki lub funkcjonalności.

Jedną z firm specjalizujących się w tworzeniu prototypów pojazdów jest Materialise, a powstałe w jej pracowni pierwowzorce aut, lakierowane są produktami marki Standox.

Lakiery marki Standox są wykorzystywane przez firmę Materialise do lakierowania wielu różnorakich prototypów – nie tylko pojazdów, ale również mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Materialise produkuje bowiem rocznie ponad 200 000 prototypów najróższniejszych obiektów, choć przeważająca większość zamówień spływa z przemysłu samochodowego. Jurgen Laudus, dyrektor firmy Materialise tłumaczy, dlaczego tak się dzieje:

„Projektowanie nowego modelu samochodu jest złożonym i długim procesem, który musi być zwieńczony sukcesem.  Każde odroczenie w czasie wprowadzenia na rynek nowego modelu samochodu z powodu wad stylistycznych lub funkcjonalnych wiąże się z olbrzymimi stratami finansowymi. Wprowadzenie zaś wadliwego produktu na rynek może spowodować poważny uszczerbek na wizerunku marki producenta. Dlatego produkcja pierwowzorców jest tak ważna w tym sektorze”, wyjaśnia Jurgen Laudus.

Firma Materialise ma na swoim koncie między innymi wytworzenie tablicy rozdzielczej, zderzaków oraz całych skrzydeł drzwi w prototypach tak spektakularnych konceptów aut, jak Sintesi marki Pininfarina.

Marka Standox ma swój udział w powstaniu wielu motoryzacyjnych dzieł sztuki dostarczając swoją wiedzę i unikalną technologię.

Standox – Sztuka lakierowania.