a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBioNanoPark – nanomateriały pod kontrolą

BioNanoPark – nanomateriały pod kontrolą

Łódzki BioNanoPark to ogromny ośrodek naukowo-badawczy uruchomiony w październiku ubiegłego roku. Na powierzchni 7000 m² mieszczą się pokoje dla 50 firm, sala konferencyjna oraz nowoczesne laboratoria, z których korzystać mogą przedsiębiorstwa nie posiadające środków na budowę własnych centrów badawczych. Niedawno podjęto decyzję o wybudowaniu kolejnego kompleksu laboratoryjnego – BioNanoParku+.

BioNanoPark

fot. 123dan321 (sxc.hu)

Współcześnie opracowywane rozwiązania technologiczne, także w branży farbiarskiej, często korzystają z dobrodziejstw dwóch postępowych gałęzi nauki – nanotechnologii i biotechnologii. To właśnie na potrzeby tych gałęzi powstał BioNanoPark. Pomimo bowiem, że oferują one ogromne możliwości, nie znamy jeszcze ewentualnych groźnych skutków ich wykorzystania.

Szczególnie duże kontrowersje budzi nanotechnologia – bardzo małe cząsteczki mogą bez trudu pokonać na przykład naturalne bariery ludzkiego ciała i wejść w rolę nieproszonych, szkodliwych gości. Z potencjalnego zagrożenia zdaje sobie sprawę Unia Europejska, której specjaliści debatują obecnie na temat ewentualnej szkodliwości nanomateriałów. Jeśli pojawią się nowe regulacje dotyczące ich stosowania, BioNanoPark będzie jedynym ośrodkiem w Polsce umożliwiającym przeprowadzenie kompleksowych badań nanostrukturalnych materiałów i dodatków.

Na terenie ośrodka mieszczą się dwa duże laboratoria – biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i strukturalnej. Podczas gdy drugie z nich zajmuje się przede wszystkim lekami, implantami oraz innymi materiałami dla medycyny, pierwsze służyć ma dostawcom nowych technologii dla ochrony środowiska, biomateriałów, tkanin i środków chemicznych, w tym specjalistycznych farb i powłok.

Budowa BioNanoParku kosztowała 76 mln złotych, z czego 53 mln to dofinansowanie od Unii Europejskiej. Wkrótce powstanie nowy kompleks laboratoryjny, BioNanoPark+. Inwestycja ta z kolei pochłonie 100 mln złotych, zaś unijny zastrzyk gotówki wyniesie w tym wypadku 84 mln. Na budowę nowego obiektu przewidziane są najbliższe dwa lata.

Źródła: PAP, Gazeta Wyborcza Łódź, Chemia i Biznes