REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Bielenie polimerów – przyczyny i jak mu zapobiegać

Naukowcy z University of New Hampshire zajęli się zjawiskiem bielenia polimerów pod wpływem wody. Przy pomocy różnych technik laboratoryjnych zbadali jego naturę i ustalili przyczyny.

bielenie polimerów

Fot. brainralien / pixabay.com

Badacze sprawdzili rozpraszanie światła materiału w zależności od długości fali oraz jego zmiany w czasie, a także badali różne formy fizyczne wody w obrębie powłoki przy pomocy różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC). Prowadzili również obserwacje poszczególnych obszarów powłoki z wykorzystaniem mikroskopii SEM i dokonali charakterystyki miejsc rozpraszających światło, w których dochodzi do zjawiska bielenia.

I w wodorozcieńczalnych, i w rozpuszczalnikowych

Badano zarówno formuły wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe. Stwierdzono, że w odpowiednich warunkach zjawisko mętnienia zachodzi i w jednych, i w drugich.

Porównano także same polimery zawierające oraz nie zawierające surfaktantów i soli użytych w procesie polimeryzacji emulsyjnej. Okazało się, że resztki surfaktantów i soli przyspieszają proces bielenia i sprawiają, że jest on bardziej rozległy, ale nie są jego bezpośrednią przyczyną.

Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Sprawcy mętnienia powłoki polimerowej to obszary cząsteczek wody, rozszerzające się w obrębie macierzy polimerowej w miarę upływu czasu. Przy określonym ich rozmiarze i ilości pojawia się efekt bielenia.

Zjawisko można ograniczyć, jeżeli uzyska się odpowiednią sztywność macierzy. Modele wykazały, że skala bielenia jest proporcjonalna do rozpuszczalności polimeru w wodzie oraz dyfuzyjności wody w obrębie polimeru w temperaturze badania. Więcej szczegółów w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA