a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiBarwniki i pigmenty organiczne do 2019 – Freedonia Gr.

Barwniki i pigmenty organiczne do 2019 – Freedonia Gr.

Jak donosi raport Freedonia Group, w ciągu najbliższych kilku lat rynek barwników i pigmentów organicznych będzie się silnie rozwijał. Przede wszystkim za sprawą branży tekstylnej oraz architektury.

barwniki pigmenty organiczne Freedonia Group

Przemysł tekstylny stanowi największy sektor wykorzystania barwników i pigmentów organicznych – pochłania ponad 50% ich światowej produkcji. Fot. daintytime / Foter.com / CC BY-NC-ND

W ciągu najbliższych czterech lat rynek barwników i pigmentów organicznych ma rosnąć w tempie 6% rocznie. W roku 2019 zapotrzebowanie na tego typu produkty osiągnie więc już wartość 19,5 mld $.

Tkaniny i tworzywa sztuczne

Ponieważ sytuacja klasy średniej szybko się poprawia, zwłaszcza w rozwijających się regionach Azji i Pacyfiku oraz Afryki i Bliskiego Wschodu, rosną wydatki konsumpcyjne, a wraz z nimi – zapotrzebowanie na pigmenty do produkcji tkanin i tworzyw sztucznych. Sam rynek tekstyliów pochłonął w 2014 ponad połowę wyprodukowanych na świecie tego typu kolorantów.

Sercem światowej produkcji tkanin i tworzyw sztucznych – a więc i barwników oraz pigmentów organicznych – jest Azja i Pacyfik. Dominują rzecz jasna Chiny, ale szybki rozwój przewiduje się także w przypadku innych państw azjatyckich, takich jak Bangladesz, Indie czy Wietnam. Wytwórcy tekstyliów chętnie przenoszą bowiem produkcję tam, gdzie koszt pracy jest najniższy.

Farby i tusze

Wśród sektorów korzystających z barwników i pigmentów organicznych najszybciej rozwijać się będą jednak farby i powłoki. Aktualne ożywienie rynku budowlanego w Ameryce Północnej i ogromna ilość inwestycji w rejonie Azji i Pacyfiku sprawiają, że producenci pigmentów do farb elewacyjnych i wewnętrznych mają pełne ręce roboty.

Sektorami, które wstrzymują rozwój rynku są natomiast branża samochodowa – mamy obecnie niewielki zastój jeśli chodzi o produkcję aut – oraz drukarska. Ta druga ucierpiała ostatnio przede wszystkim z powodu coraz większej popularności mediów cyfrowych. W tej nowej sytuacji szersze zastosowanie znaleźć mogą tylko pigmenty, które można wykorzystać jako składnik tuszów elektronicznych.

W stronę ekologii

Tendencje na całym rynku barwników i pigmentów organicznych są jednak takie same, niezależne od sektora wykorzystania. Trwałe, długo utrzymujące intensywny kolor, a przy tym przyjazne środowisku – takie produkty są obecnie najbardziej pożądane.

Raport Freedonia Group opublikowano pod tytułem World Dyes & Organic Pigments to 2019.

Źródło: coatingsworld.com