REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Barwniki i pigmenty organiczne do 2019 – Freedonia Gr.

Jak donosi raport Freedonia Group, w ciągu najbliższych kilku lat rynek barwników i pigmentów organicznych będzie się silnie rozwijał. Przede wszystkim za sprawą branży tekstylnej oraz architektury.

barwniki pigmenty organiczne Freedonia Group

Przemysł tekstylny stanowi największy sektor wykorzystania barwników i pigmentów organicznych – pochłania ponad 50% ich światowej produkcji. Fot. daintytime / Foter.com / CC BY-NC-ND

W ciągu najbliższych czterech lat rynek barwników i pigmentów organicznych ma rosnąć w tempie 6% rocznie. W roku 2019 zapotrzebowanie na tego typu produkty osiągnie więc już wartość 19,5 mld $.

Tkaniny i tworzywa sztuczne

Ponieważ sytuacja klasy średniej szybko się poprawia, zwłaszcza w rozwijających się regionach Azji i Pacyfiku oraz Afryki i Bliskiego Wschodu, rosną wydatki konsumpcyjne, a wraz z nimi – zapotrzebowanie na pigmenty do produkcji tkanin i tworzyw sztucznych. Sam rynek tekstyliów pochłonął w 2014 ponad połowę wyprodukowanych na świecie tego typu kolorantów.

Sercem światowej produkcji tkanin i tworzyw sztucznych – a więc i barwników oraz pigmentów organicznych – jest Azja i Pacyfik. Dominują rzecz jasna Chiny, ale szybki rozwój przewiduje się także w przypadku innych państw azjatyckich, takich jak Bangladesz, Indie czy Wietnam. Wytwórcy tekstyliów chętnie przenoszą bowiem produkcję tam, gdzie koszt pracy jest najniższy.

Farby i tusze

Wśród sektorów korzystających z barwników i pigmentów organicznych najszybciej rozwijać się będą jednak farby i powłoki. Aktualne ożywienie rynku budowlanego w Ameryce Północnej i ogromna ilość inwestycji w rejonie Azji i Pacyfiku sprawiają, że producenci pigmentów do farb elewacyjnych i wewnętrznych mają pełne ręce roboty.

Sektorami, które wstrzymują rozwój rynku są natomiast branża samochodowa – mamy obecnie niewielki zastój jeśli chodzi o produkcję aut – oraz drukarska. Ta druga ucierpiała ostatnio przede wszystkim z powodu coraz większej popularności mediów cyfrowych. W tej nowej sytuacji szersze zastosowanie znaleźć mogą tylko pigmenty, które można wykorzystać jako składnik tuszów elektronicznych.

W stronę ekologii

Tendencje na całym rynku barwników i pigmentów organicznych są jednak takie same, niezależne od sektora wykorzystania. Trwałe, długo utrzymujące intensywny kolor, a przy tym przyjazne środowisku – takie produkty są obecnie najbardziej pożądane.

Raport Freedonia Group opublikowano pod tytułem World Dyes & Organic Pigments to 2019.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA