a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAndreas von Chrzanowski – fotorealizm w sztuce ulicy

Andreas von Chrzanowski – fotorealizm w sztuce ulicy

Andreas von Chrzanowski to niemiecki artysta sztuki ulicznej tworzący pod pseudonimem Case. Jego prace są połączeniem klasycznego graffiti z elementami fotorealistycznymi.

Andreas von Chrzanowski

Ludzkie dłonie to częsty motyw dzieł Case’a. Fot. aestheticsofcrisis / Foter.com / CC BY-NC-SA 2.0

Artysta urodził się w 1979 roku we wschodnich Niemczech, tworzy natomiast od roku 1995. Zaczynał od farb w sprayu, którym jest wierny do dziś. Fascynują go ich możliwości, jakich nie daje pędzel czy wałek – tworzenie subtelnych cieni, ale również operowanie szczegółem.

Jego prace zwykle przedstawiają fotorealistyczne postaci ludzi. Jest to cecha charakterystyczna dla twórczości grupy Maclaim założonej przez Case’a i trójkę jego przyjaciół w roku 2000. Wspólnie wydali oni książkę Maclaim – Finest In Photorealistic Graffiti, która opisuje najważniejsze założenia ich koncepcji artystycznej i szybko stała się klasyczną pozycją z dziedziny sztuki ulicy.

Najważniejszym tematem twórczości Case’a są więc postaci ludzkie, które usuwa on jednak z ich naturalnego środowiska, modyfikuje, a następnie prezentuje w zupełnie nowym, zaskakującym kontekście. Tworzy kontrowersyjne, groteskowe obrazy, które nie mieszczą się w tradycyjnym pojęciu piękna.

Ważna w przypadku twórczości tego artysty jest tekstura – najczęściej maluje on na podłożu powstałym z posklejanych, pozszywanych lub połączonych taśmą kawałków tektury, a czasem i drewna. Dzięki temu von Chrzanowski uzyskuje unikatową strukturę, która wyróżnia go na tle innych twórców sztuki ulicznej.

Mimo że Case wciąż najchętniej tworzy przy pomocy farb w sprayu, przy niektórych wielkoformatowych projektach musi się wspomóc zwykłymi farbami elewacyjnymi. Tak było w przypadku mierzącego 700 m² muralu w Mannheim – portretu dwóch dziewczynek, w których postaciach ukryto pewne charakterystyczne elementy topografii miasta. O pracy tej artysta opowiada w poniższym wideo:

Prace Case’a zyskały dużą popularność również poza granicami jego rodzimych Niemiec – były wystawiane między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Zachęcamy do zapoznania się z pracami artysty na jego stronie internetowej.

Źródło: sexyartcase.com