REKLAMA
Get Adobe Flash player

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farba na komary Kansai Paint

Prawie pół miliona osób umiera rocznie na świecie z powodu malarii. W ramach walki z tą śmiertelną chorobą koncern Kansai Paint opracował farbę, która odstrasza komary – głównych roznosicieli wirusa.

Kansai Paint farba na komary

Fot. mikadago / pixabay.com

Ales Anti-MosQ to wodorozcieńczalna, bezzapachowa farba do wnętrz. Zawiera ona insektycydy, które odstraszają komary i inne owady, m.in. pająki i mrówki, i jest przeznaczona do stosowania w klimacie tropikalnym, np. w krajach Afryki.

Jak wyjaśnia członek zarządu Kansai, Yu Akaki, farba pobudza nerwy komarów. Kiedy owad siada na pomalowanej nią ścianie, ulega paraliżowi pod wpływem zawartych w farbie pyretroidów i nie atakuje ludzi. Główny składnik produktu to permetryna – naturalny związek zawarty m.in. w chryzantemach, który w ilościach zastosowanych w farbie nie jest szkodliwy dla ludzi.

Testy wykazały, że farba ma 80% skuteczności w odstraszaniu komarów, w tym komara egipskiego, który przenosi wirusy dengi oraz Zika. Kosztuje natomiast tylko o 10-15% więcej niż zwykłe farby. Już teraz pomalowano nią ściany w obiektach publicznych, głównie w przedszkolach i szkołach, w kilku rozwijających się krajach. Największe zainteresowanie zaobserwowano w Malezji i Indonezji, gdzie gorączka denga występuje najczęściej i jest poważnym problemem.

Przypominamy, że dwa lata temu firma Adapta opracowała odstraszającą komary farbę proszko, która może być stosowana m.in. do malowania mebli ogrodowych. Te dwie technologie więc w pewien sposób się uzupełniają, a zastosowane razem gwarantują pełną ochronę przed kłopotliwymi owadami.

Źródło: euronews.com, businesstimes.com, straitstimes.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA