a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweWyniki DuPont w IV kw. oraz w 2012 roku

Wyniki DuPont w IV kw. oraz w 2012 roku

Wyniki DuPont za rok 2012 są zadowalające. Sprzedaż firmy wyniosła 34,8 mld dolarów i wzrosła o 3% w stosunku do roku poprzedniego, w czym duży udział miały rynki rozwijające się.

fot. jmjvicente (rgbstock.com)

Prócz sprzedaży o 3% wzrósł także zysk operacyjny przed opodatkowaniem – wyniósł 5,7 mld dolarów. W najlepszej sytuacji znajdował się segment produktów dla rolnictwa (wzrost o 18%), jednak spore straty przyniósł z kolei oddział chemikaliów (spadek o 16%).

Duże korzyści DuPont osiągnął dzięki programom obniżenia kosztów stałych i zwiększenia produktywności. Spodziewano się, że każdy z nich pozwoli zaoszczędzić ok. 300 mln dolarów, tymczasem rzeczywistość przebiła nawet te oczekiwania – programy przyniosły firmie po 400 mln dolarów. Mimo to niestety koncern wypracował mniej gotówki niż w roku 2011 (3,1 mld dolarów w porównaniu z 3,3 mld), do czego przyczyniło się między innymi przeznaczenie pół miliarda dolarów na plan emerytalny w Stanach Zjednoczonych.

Koncern opublikował również informację o wynikach za ostatni kwartał roku 2012. Sprzedaż w tym okresie ukształtowała się na poziomie 7,3 mld dolarów, co jest rezultatem zbliżonym do zeszłorocznego. 3-procentowy wzrost liczby sprzedanych towarów został zniwelowany przez niekorzystne efekty walutowe oraz straty spowodowane zmianami w portfolio produktów. Dużym wyzwaniem w tym okresie był też wzrost cen bieli tytanowej.

Ellen Kullman, prezes DuPont, podkreśla jak istotne jest utrzymanie wyników finansowych na tak dobrym poziomie mimo bardzo trudnej sytuacji na rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o segment chemikaliów oraz elektroniki i komunikacji. W roku 2013 na przekór kryzysowi firma spodziewa się kilkuprocentowego wzrostu zysku operacyjnego.

Szczegółowe informacje na temat wyników DuPont za ubiegły rok można znaleźć na stronie koncernu.

Źródło: DuPont