a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneDeco Dino – meble z duszą (2)

Deco Dino – meble z duszą (2)

Oryginalność nie jest dziś naszą mocną stroną. W naszych mieszkaniach roi się od mebli z seryjnej produkcji, przez co wszystkie wyglądają tak samo. Deco Dino pokazuje, że można inaczej. Młoda krakowska firma, prowadzona przez dwójkę pasjonatów – Justynę Plec i Błażeja Krausa – zajmuje się artystycznym odnawianiem mebli. W ich rękach stare i niepozorne stoliki, szafy i krzesła przeobrażają się w małe dzieła sztuki. Zapytaliśmy ich, jak wygląda ich praca i dlaczego tak ją lubią. Zapraszamy na drugą część naszego wywiadu.

Deco DinoRynekfarb.pl: Przejdźmy do samego procesu odnawiania mebla. Jak wygląda? Który jego etap jest najtrudniejszy? Bo rozumiem, że frajda projektowania i wykańczania to tylko jedna, końcowa już faza…

Justyna Plec: Zgadza się. Jakieś 60-80% całego procesu to szlifowanie, potem pozbywanie się spuszczeli lub kołatków domowych (nazywanych mylnie kornikami), szpachlowanie ubytków, klejenie, wzmacnianie konstrukcji kołkami i wspornikami, nakładanie bazy do farby, walka z taninami (dodam, że wszystko trzeba rozkręcić, a większość śrub i wkrętów jest wyrobiona), demontowanie, rozkładanie na czynniki pierwsze, polerowanie okuć… To, co widzimy jako efekt końcowy – czyli kolory i wzory oraz zabezpieczenie – to zaledwie 20-40% czasu. Zdecydowana większość to brudna robota.

R: Jak oceniacie rolę farb w całym procesie?

J.P.: Farby to zdecydowanie klucz do sukcesu.

R: W takim razie jakich farb najczęściej używacie i czym kierujecie się przy ich wyborze? Czy w tym kontekście duże znaczenie ma dla Was ekologia?

J.P.: Ekologia jest dla nas oczywiście bardzo ważna, na każdym etapie procesu. Przede wszystkim nie używamy chemii do usuwania powłok i robimy to mechanicznie. Po drugie wybieramy farby i lakiery na bazie wodnej, bezołowiowe, bezzapachowe i przyjazne otoczeniu. Niektórzy nadal malują meble farbami ftalowymi, które uwalniają toksyny do najbliższego otoczenia aż do 5 lat, nie mówiąc już o tym, jak ich produkcja i utylizacja wpływają na środowisko w większej skali…

Jeśli chodzi o marki, jesteśmy wierni Flüggerowi, bo spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Pracowaliśmy na całym spektrum farb, od „chalk paint” po typowe farby z marketów budowlanych, ale żadne nie satysfakcjonowały nas tak jak Flügger.

R: Jakie było najciekawsze, najbardziej nietypowe zlecenie, jakie dostaliście? A zlecenie, które było największym wyzwaniem?

J.P.: Przy takiej pracy każdy mebel jest materiałem na dłuższe opowiadanie. Ludzie zwracają się do nas zazwyczaj z meblami, które mają dla nich wielką wartość sentymentalną, najczęściej w fatalnym stanie. Każde wyprowadzenie mebla z takiego stanu „agonalnego” jest olbrzymią satysfakcją i kiedy już nawet wydaje nam się, że dany mebel był szczytem wszystkiego, zazwyczaj takie przekonanie nie trwa długo i szybko dostajemy mebel, który „przebił” poprzednika.

R: Jakie są Wasze plany na najbliższą przyszłość? Macie na oku jakieś ciekawe projekty? W jakim kierunku chcielibyście rozwinąć Deco Dino?

J.P.: Deco Dino będzie teraz podbijało nowe terytoria. Dołączyła do nas „świeża krew” i już niebawem przedstawimy z dumą efekty tej współpracy. Niestety muszę póki co być tajemnicza i dyskretnie podtrzymywać napięcie, bez zdradzania szczegółów.

R: W takim razie nie drążymy dłużej tematu i życzymy Wam powodzenia! Dziękujemy za rozmowę.

Zapraszamy również na stronę Deco Dino na portalu Facebook.

Fotografie: Deco Dino