a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychCo-sputtering – nowy sposób na powłoki antyrefleksyjne

Co-sputtering – nowy sposób na powłoki antyrefleksyjne

Powłoki antyrefleksyjne powoli stają się standardem, wciąż jednak poszukuje się tanich i efektywnych technik ich aplikacji. Jedną z nich, opartą na tzw. co-sputteringu, zaproponowali właśnie naukowcy z Fraunhofer FEP.

powłoki antyrefleksyjne co-sputtering

Fot. arch. Fraunhofer FEP / Jürgen Lösel

Jeśli chodzi o powłoki antyrefleksyjne, zwraca się dziś uwagę przede wszystkim na to, aby proces ich nanoszenia był ekonomiczny i by uzyskane właściwości pokrycia były dostosowane do konkretnych potrzeb, związanych z zastosowaniem. Dlatego też naukowcy i technolodzy stale doskonalą dostępne obecnie technologie i opracowują nowe rozwiązania.

Czym jest co-sputtering?

Jednym z nich jest technika zaproponowana przez badaczy z Fraunhofer FEP, przeznaczona do aplikacji powłok na szkle. W pierwszym etapie na podłoże nanoszona jest gradientowa warstwa składająca się z dwutlenku krzemu oraz dodatków. Jest ona otrzymywana poprzez tzw. co-sputtering – rozpylanie dwóch materiałów równocześnie. W kolejnym etapie składniki dodatkowe zostają usunięte poprzez wytrawianie i ostatecznie powstaje porowata warstwa krzemionki, która ma właściwości antyrefleksyjne.

Badacze nie ograniczają się do powłok na szkło. Na podobnej zasadzie działa opracowany przez nich proces PoIAR do nanoszenia warstwa antyrefleksyjnych na folie i sieci z tworzywa sztucznego. Kluczowym etapem jest tutaj nanowytrawianie powierzchni polimerów przy użyciu plazmy.

Szerszy zakres fal, większa wytrzymałość

Konwencjonalne powłoki antyrefleksyjne są otrzymywane poprzez naprzemienne nanoszenie warstw o wysokim i niskim współczynniku odbicia. Wadą tej technologii jest to, że otrzymane pokrycie odbija tylko światło z określonego, wąskiego zakresu długości fali. Natomiast porowata powłoka z krzemionki ma tę zaletę, że działa dla dużo szerszego zakresu fal świetlnych. A do tego wykazuje wysoką odporność mechaniczną.

To tylko jedna z możliwości wykorzystania co-sputteringu, który nie był jeszcze stosowany na wielką skalę. Otrzymywane tą metodą porowate warstwy mogą być użyte np. do poprawy efektywności baterii słonecznych.

Źródło: european-coatings.com