Rynek FarbSzybkie utwardzacze i rozcieńczalniki – pomocne czy ryzykowne?

Szybkie utwardzacze i rozcieńczalniki – pomocne czy ryzykowne?

Kiedy pojawiają się pierwsze chłodniejsze dni zaczynamy zastanawiać się w jaki sposób można bezpiecznie prowadzić prace lakiernicze. Czas pracy bowiem zdecydowanie się wydłuża, a Klienci nie chcą czekać i wymagają takiej samej jakości wykonywanych napraw przez cały rok.

W mniej korzystnych warunkach atmosferycznych mogą pomóc rozcieńczalniki i utwardzacze przygotowane do odparowania w niższych temperaturach, czyli tzw. „szybkie”. Powodują one, że materiały lakiernicze: podkłady, bazy i lakiery nawierzchniowe, odparowują i schną w takim czasie jak w warunkach letnich. Stwarzają jednak pewne niebezpieczeństwa i mogą być przyczyną wielu wad lakierniczych jak np.: gazowanie, problemy z przyczepnością, „skórka pomarańczy”, itd. Dla większości produktów podawana jest zarówno górna jak i dolna graniczna temperatura stosowania produktów. Najniższa wynosi zazwyczaj około 5ºC.

123

 

Rysunek 1 Dobrze dobrane utwardzacze i rozcieńczalniki to podstawa

„Szybkie” rozcieńczalniki i utwardzacze mają zakres stosowania w temperaturach: około 5-18ºC. Stosując te produkty można znacznie przyśpieszyć prace przygotowawcze. W technologiach różnych producentów są to przeważnie produkty uniwersalne stosowane do wielu podkładów i lakierów nawierzchniowych. Przygotowując lakiery nawierzchniowe bezbarwne 2K używamy również szybkich utwardzaczy i rozcieńczalników.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zdecydowanie należy się wystrzegać stosowania „szybkich” produktów na dużych powierzchniach, w wysokich temperaturach oraz tworząc grubowarstwowe wypełnienia. Pracując z lakierami bazowymi można zastosować szybsze odparowanie, trzeba jednak uważać, aby nie powstawały tzw. „chmurki”. To jest podstawowa wada wynikająca ze zbyt szybkiego odparowywania rozcieńczalników z warstwy bazy. W tym przypadku bardziej właściwe będzie stworzenie właściwych temperatur dla spokojnego odparowania.Odparowanie warstwy bazy można natomiast przyspieszać przy pomocy promienników IR – pod warunkiem, że wcześniej nakładane materiały były suszone w ten sam sposób.Nie zalecam stosowania akceleratorów do podkładów mocno wypełniających, ponieważ utwardzenie powłoki może nastąpić niejednorodnie w grubej warstwie podkładu. Przy pracy z promiennikami podczerwieni należy pamiętać, że elementy z tworzywa sztucznego np. zderzaki, mogą ulec odkształceniu pod wpływem temperatury.Wszystkie te materiały i metody przyspieszające mogą być stosowane przez cały rok, ale rozsądnie i zgodnie z technologią zalecaną przez producentów.