a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBarwy XX wieku – lata 1900-1920

Barwy XX wieku – lata 1900-1920

Jakie kolory rządziły światem w XX wieku? Jak na obowiązujące trendy kolorystyczne wpływały wielkie wydarzenia polityczne, rewolucje obyczajowe i rozwój nowoczesnych technologii? Rozpoczynamy cykl tekstów, w których śledzić będziemy najpopularniejsze odcienie minionych dziesięcioleci. Dziś zapraszamy w podróż o 100 lat wstecz – do początku XX wieku.

Malowana lala i błękit Parrisha

Lalka Kewpie. Fot. Wikimedia Commons

Lata 1900-1910 to czasy raczkującej komercjalizacji. Na rynek wtargnęły wtedy produkowane masowo zabawki w stylu cherubinkowatej lalki Kewpie, których radosny i cukierkowy koloryt (róż, intensywna czerwień) stał się pierwszym ważnym czynnikiem kształtującym obowiązujące trendy kolorystyczne.

Dopełnieniem tego żywego, optymistycznego klimatu były promienne i skandaliczne obrazy Maxfielda Parrisha, które na początku XX wieku były wszędzie – widniały na okładkach czasopism, wisiały na ścianach domów, hoteli, biur, pojawiały się jako ilustracje do książek (m.in. powieści Edith Wharton).

Niebo na obrazach Parrisha często przyjmowało intensywny, niebieski kolor określany najczęściej jako kobaltowy błękit. Dzięki temu sławnemu artyście odcień ten zyskał nową nazwę – Parrish Blue – i stał się niezwykle modny. Pojawiał się między na innymi na ubraniach, dekoracyjnym szkle, naczyniach kuchennych i innych elementach wystroju. Pozostałe barwy dominujące na obrazach tego wpływowego artysty to głębokie róże na pograniczu z fioletem, a także ciemna, głęboka zieleń.

Maxfield Parrish, „Griselda”, 1910. Fot. Wikimedia Commons

Warsztaty Wiedeńskie i kolorystyczny perfekcjonizm

W Europie w tym czasie królowała koncepcja estetycznego ideału, przestrzeni zaprojektowanej w najmniejszych szczegółach (łącznie z ludźmi wypełniającymi ową przestrzeń, a więc i strojami i biżuterią), jaką stworzyła i propagowała pracownia rzemieślnicza Warsztaty Wiedeńskie (Wiener Werkstätte). Na pierwszym miejscu stała prostota, kunszt i celowość. Najczęściej wykorzystywane przez Warsztaty Wiedeńskie kolory to mahoniowa czerwień, różne odcienie niebieskiego oraz pastelowe fiolety i szarości. Z cieplejszych – cynober i złoty.

Rosyjski balet w Paryżu

Na zachodzie Europy, w Paryżu, dominował powiew świeżości, barwy i zmysłowości wniesiony przez zespół baletowy Siergieja Diagilewa Ballets Russes, ze szczególnym uwzględnieniem odważnych strojów i scenografii Leona Baksta. Urodzony w Rosji artysta inspirował się w swojej pracy sztuką ludową i wschodnią wrażliwością, łączył tureckie, perskie i azjatyckie materiały z nowoczesnymi, prostymi formami. Tego typu zabawy szybko przeniknęły do świata mody i wystroju wnętrz. Zaroiło się od jaskrawych barw i orientalnych motywów.

barwy XX wieku

Leon Bakst, projekt kostiumu „Ognisty ptak”, 1910. Fot. Wikimedia Commons

Najpopularniejsze kolory i zestawienia tamtego okresu to pomarańczowy w połączeniu z nasyconą czerwienią granatu i niebieskim odcieniem Dazzling Blue. Do realizacji orientalnych stylizacji świetnie nadawały się również przydymione róże, odcienie bursztynowe i złociste.

Kubiści i widmo wojny

Optymizm, zmysłowość i perfekcjonizm to jednak nie wszystko. Przeciwnym kolorystycznym biegunem byli kubiści, w których sztuce, zdominowanej przez ponure miejskie barwy, dało się wyczuć napięcie Europy gotującej się do wielkiej wojny.

Sama wojna oczywiście również wywarła spory wpływ na obowiązującą kolorystykę. Jej optymistyczny i pełen patriotycznego zapału początek – w końcu cała sprawa miała potrwać co najwyżej kilka miesięcy – to czas, w którym świat zdominowały kolory mundurów oraz powiewających demonstracyjnie flag, czyli brązy, zielenie i błękity. Z czasem zapał zmienił się w żałobę, której symbolem została krwista czerwień polnych maków.

Koniec wojennych zmagań i czas powrotów do domu zwrócił oczy wszystkich na domowe pielesze. W erze nowoczesnych sprzętów kuchennych i stale wzrastającego komfortu życia zaczęły dominować kolory kremowe, jasne brązy i beże.

barwy XX wieku

Maxfield Parrish, „The Lantern Bearers”, 1908. Fot. Wikimedia Commons

A co do złotych lat 20. … opowiemy o nich w kolejnym tekście.

Opracowano na podstawie:
L. Eiseman, K. Recker, Pantone. The 20th Century in Color, Chronicle Books, 2011.