Rynek FarbEuropejskie trendy kolorystyczne w architekturze

Europejskie trendy kolorystyczne w architekturze

Kolor podkreśla lub maskuje poszczególne cechy; wpływa na postrzeganie kształtu i wielkości, nadaje tożsamości i znaczenia oraz wyraża jakość i wartość.

W architekturze kolor nie jest wyłącznie składową widma promieniowania świetlnego – nadaje on tożsamości, znaczenia, wartości i odzwierciedla jakość przedmiotu jaki pokrywa. Kolor oddziałuje na człowieka w równym stopniu jak muzyka. Barwa elewacji wyróżnia ją na tle innych – mniej barwnych, identyfikuje ją i nadaje indywidualny charakter.

Postrzeganie otaczającego nas świata jest zależne od indywidualnego doświadczenia, rozumowania i wartościowania. Kolory wykorzystujemy do interpretacji tego co widzimy, dominują w naszych zmysłach, przekazują informacje o środowisku i nas samych. Na architektach spoczywa zatem odpowiedzialność kształtowania przestrzeni, na którą składają się projekty form obiektów oraz ich kolorystyka.

 

Europa staje się bardziej kolorowa dzięki lakierom proszkowym – trendy kolorystyczne

Biały już od dawna był ulubionym kolorem w architekturze i z udziałem na poziomie 38% nadal nim jest. Z fizycznego punktu widzenia, biały jest sumą wszystkich kolorów i jest postrzegany jako kolor perfekcyjny. Z tego właśnie powodu w większości przypadków w architekturze wybierany jest czysty biały (RAL 9010). Długą historię w kolorystyce budynków ma również kolor szary, zaś jego udział na poziomie 36% (RAL 7016) dowodzi jego popularności. Można oczekiwać, że kolory metaliczne, które już mają ponad jedną trzecią udziału, będą występowały jeszcze częściej w strukturach bionicznych jednak w porównaniu do udziału procentowego szarych odcieni metalicznych, występowanie odcieni metalicznych w obrębie innych kolorów jest niemal pomijalnie małe. Czarny – kolor achromatyczny – oznacza moc, indywidualizm i oryginalność; staje się więc coraz bardziej popularny w architekturze. W ubiegłym roku jego udział wynosił 8%, zaś ulubionym odcieniem był jet black (RAL 9005). Brązowy przywołuje skojarzenia z drewnem, ziemią, kamieniem i piaskiem. Dzięki nim jest coraz częściej wybieranym kolorem, a jego udział w architekturze zwiększył się do 8%. Najczęściej stosowany odcień to szaro-brązowy (RAL 8019). Myśląc o przyrodzie, równie często przywołujemy efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz świadomość ekologiczna. Dlatego fasady i inne elementy budynków są coraz częściej zielone – udział koloru zielonego to 3%. Udział niebieskiego wynosił 2%. Wrażenie spokoju, czystości i neutralności, jakie sprawia,  może czynić go inspirującym kolorem przyszłości. Jeden z jaśniejszych kolorów, który coraz częściej widzimy na fasadach budynków, to beż – z udziałem 2%. Czerwony symbolizuje siłę i poczucie zdrowia oraz skłonność do aktywności. Te skojarzenia zwiększyły udział czerwonego w architekturze do 2%. Żółty kojarzy się z optymizmem, dynamizmem i obietnicą co zwiększyło jego udział do 0,7%. Pomarańczowy, często stosowany z uzupełniającym kolorem niebieskim, ma udział 0,2%. Fiolet po raz pierwszy pojawia się w rankingu kolorów z udziałem 0,1%.

Trendy powierzchni w malowaniu proszkowym

Obecnie modne są powierzchnie błyszczące (37,05%), jednak jest to trend malejący na rzecz powierzchni matowych (28,34%), a w szczególności powierzchni o delikatnej strukturze (12,39%). Półmat z udziałem 22,21% utrzymuje stabilną pozycję.

Więcej o kolorach znajdziecie Państwo na stronie Axalta Coating Systems