Rynek Farb NEWSLETTER NUMER 131   
Sierpień 2016   
 


  

Newsletter - farby przemysłowe

Zapraszamy do lektury sierpniowego newslettera dotyczącego rynku farb przemysłowych. Po więcej ciekawych informacji o farbach zapraszamy na nasze strony.

Redakcja rynekfarb.pl REACH Z ostatniej chwili

Czy nowe przepisy o paliwach zagrożą branży farb? Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenie do ustawy Prawo energetyczne, które obejmie „benzyny lakowe i przemysłowe” oraz „inne nafty”, wykorzystywane w przemyśle farbiarskim i klejowym. Powyższe kategorie produktów zostaną objęte koncesją, choć produkty z nich tworzone nie są przeznaczone do celów napędowych czy opałowych, co kłóci się z ideą ustawy. Przepisy obejmą firmy o obrocie rocznym do kilku milionów PLN, tymczasem koncesja wymaga zabezpieczenia 10 mln PLN. Wprowadzenie koncesji na te wyroby będzie wiązało się ze wzrostem kosztów produkcji dla ok. 40 polskich, mniejszych przedsiębiorstw. Firmy przewidują spadek sprzedaży na poziomie 30-60%, a straty z tego tytułu mogą wynieść nawet 50 mln PLN. Niektórym grozi bankructwo, pracę zaś mogą stracić setki osób.farby edukacja Wybrane…

Farby, edukacja i poczucie humoru – rozmowa z prof. Thomasem Brockiem. Jak wygląda obecna sytuacja w Europie, jeśli chodzi o edukację z dziedziny farb i lakierów? Czym się różni system akademicki w Niemczech i w Polsce? Czy polscy studenci mają taką samą wiedzę jak studenci niemieccy? I jaką rolę w tym wszystkim gra humor i pogoda ducha? Na te i inne tematy rozmawiamy z profesorem Thomasem Brockiem z Uniwersytetu Nederrhein w Krefeld, wykładowcą studiów podyplomowych z dziedziny farb na Politechnice Krakowskiej.

Najwięksi producenci farb w 2015 – nowy ranking Coatings World. W najnowszym rankingu największych producentów farb na świecie, przygotowanym przez portal Coatings World, nie ma dużych niespodzianek. Po zeszłorocznej zmianie lidera na miejscu 1. pozostaje koncern PPG.

Powłoki kompozytowe do 2023 roku. Według analityków Global Market Insights rynek kompozytowych powłok ochronnych będzie się w najbliższym czasie szybko rozwijał. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju krajów azjatyckich, ale i dużych inwestycji w infrastrukturę w innych częściach świata.

Axalta kupuje kupuje powłoki samochodowe United Paint. Firma Axalta Coating Systems przejęła oddział powłok na elementy wyposażenia samochodów United Paint and Chemical Corp. Dzięki temu posunięciu koncern będzie mógł obsługiwać klientów zarówno w zakresie samochodowych powłok zewnętrznych (lakierów samochodowych), jak i wewnętrznych.powłoka żywność bakterie Chemicy nie próżnują…

Europa szuka „zielonych” farb do drewna. Drewno, choć jest najbardziej ekologicznym spośród wszystkich materiałów, jest również podatne na degradację i ataki szkodników. Do jego ochrony stosuje się dziś farby i lakiery na bazie rozpuszczalników, które szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu. Jest jednak alternatywa – to lakiery i woski pochodzenia biologicznego. Nad tego typu technologiami pracuje właśnie kilka europejskich zespołów badawczych.

Powłoka, która trzyma bakterie z dala od żywności. Urządzenia w zakładach przetwórstwa żywności wymagają doskonałej ochrony przed bakteriami i innymi drobnoustrojami – to oczywiste. Konieczne jest nie tylko ich częste czyszczenie, ale i dodatkowe zabezpieczenia powstrzymujące rozwój mikrobów między cyklami mycia. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell proponują w tej roli swoją specjalną powłokę.

Samonaprawiająca się powłoka z woskiem carnauba. Chińscy naukowcy zaproponowali nową powłokę o zdolności samonaprawy. Jest ona wykonana z kompozytu z pamięcią kształtu, a w roli czynnika gojącego wykorzystuje mikrocząstki wosku carnauba.

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności © Wszystkie prawa zastrzeżone
Rynek Farb