Rynek Farb NEWSLETTER NUMER 18   
Marzec 2013   
 


  

Newsletter - farby przemysłowe

„Serce roście patrząc na te czasy!” pisał już Jan Kochanowski, przewidując, że będziemy powtarzać po nim tę frazę analizując wyniki finansowe firm farbiarskich w 2012 roku. Jak sam pamiętam, końcem 2011 roku nastroje w branży były nietęgie, co z pewnością wpłynęło również na działania podejmowane przez firmy, by rok 2012 był jak najlepszy finansowo dla akcjonariuszy. Patrząc na wyniki, plan wykonano!
Poniżej, jak co miesiąc podsumowanie tego, co w przeciągu ostatnich 4 tygodni uznaliśmy w redakcji za warte przypomnienia w dziale farby przemysłowe. Jak zwykle ciekawe i inspirujące materiały w linkach poniżej.

redakcja rynekfarb.pl  

Badania i nowe technologie

To co widzicie na powiększeniu 3D po lewej to ruch jonów (zaznaczonych na zielono) w powłoce antykorozyjnej z dodatkiem płatków aluminium (zaznaczone na fioletowo), czyli po prostu procesy korozyjne opóźniane przez powłokę antykorozyjną. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co zrobili Naukowcy z brytyjskiego London Centre for Nanotechnology kliknij tutaj. Koreańscy naukowcy również nie próżnują, opracowali bowiem ochronną powłokę, która zasklepia drobne spękania powstałe w betonie. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie specjalnie dla podłoży betonowych. Skoro już mowa o betonie, Naukowcy z University of Minnesota Duluth skupili się bardziej na aplikacji farby na beton i pracują nad w pełni zautomatyzowanym robotem do odmalowywania oznaczeń na drogach. Co nowego w „samochodówce”?

Ponieważ roczna produkcja samochodów wciąż rośnie i do 2020 roku ma już przekroczyć próg 100 mln aut, firmy farbiarskie dużą uwagę przykładają do wprowadzania do tego segmentu rynku farb innowacyjne produkty. Długo niedoceniani w tej branży przedstawiciele farb proszkowych walczą ze stereotypami, że farby proszkowe nie nadają się na samochody i co kilka miesięcy udowadniają, że technologia malowania proszkowego jest już wystarczająco zaawansowana, by spełniać oczekiwania branży samochodowej. Bayer Material Science wprowadza do oferty nowy, ekologiczny produkt w którym, jak donoszą dumni technolodzy, ilość rozpuszczalnika, jakiej wymaga spoiwo, jest o 70% mniejsza w porównaniu z poprzednią generacją produktów. Bayer promuje również samonaprawiające się powłokijako idelane rozwiązanie na zarysowujące się lakiery na karoseriach samochodów. Na naszym rodzimym rynku zwiększa się ilość nowych dostępnych produktów, czego przykładem może być nowy podkład Permasolid Surfacer 5320 od Spies Hecker. Przejęcia i transfery na rynku

Tutaj dzieje się niezwykle dużo. Firma Krahn Chemie ogłosiła przejęcie ICH Benelux BV, holenderskiego dostawcy surowców do produkcji farb i lakierów (między innymi po to, by zwiększyć swoje udziały na polskim rynku). O naszym rynku myśli także Plantag, który przejmując Jordan Coatings deklaruje chęci pojawienia się nad Wisłą. Transakcja przejęcia firmy DuPont Performance Coatings przez grupę inwestycyjną Carlyle Group, ogłoszona w sierpniu ubiegłego roku, została oficjalnie sfinalizowana. Nowa jednostka otrzyma nazwę Axalta Coating Systems. Aktywna ostatnio w swoich zakupach fińska firma Teknos ogłosiła przejęcie Kemiflora Kaubandus, sektora powłok koncernu AS Kemiflora z siedzibą w Estonii.  Trzyma się czy nie trzyma?

…czyli o tym jak wykonywać test przyczepności powłoki. Test przyczepności to badanie stosowane powszechnie w niemal wszystkich sektorach przemysłu. Różnica polega na tym, że w poszczególnych działach przeważają odmienne metody lub ich modyfikacje dostosowane do określonej sytuacji. Nacięciowy test przyczepności jest tematem odpowiednich norm – ISO 2409 oraz ASTM D3359, które dokładnie opisują jego przebieg. Określają one, jaki rodzaj taśmy może zostać użyty w badaniu, przez jak długi czas należy ją pozostawić przyklejoną na powierzchni oraz pod jakim kątem należy ją odrywać. Warto zapoznać się z tym praktycznym materiałem… Jeszcze raz o pieniądzach, czyli wyniki finansowe branży

W tym miesiącu kolejna dawka wyników finansowych branży, która napawa nas optymizmem. Największy z graczy rynkowych, Akzo Nobel,  zwiększył przychód netto mimo deklarowanych strat operacyjnych. Rok 2012 za rekordowy uznają zarówno przedstawiciele koncernu Tikkurila (zobacz wyniki Tikkurila 2012)  jak i zarząd firmy Jotun (zobacz wyniki Jotun w 2012 roku). Dodatnie wyniki są również udziałem innych rynkowych graczy takich jak: Basf (zobacz wyniki koncernu Basf 2012), DuPont (zobacz wyniki Dupont 2012),  Clariant (zobacz wyniki Clariant 2012). W Polsce od wyników europejskich nie odbiega Grupa Kapitałowa Śnieżka. Zanotowane przez nią przychody ze sprzedaży w roku 2012 wyniosły 576,3 mln złotych, co oznacza wzrost o 4,7% w stosunku do roku poprzedniego.

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności © Wszystkie prawa zastrzeżone
Rynek Farb