REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kolorowa Polska – co komunikuje kolor?

Pokaż mi swój ulubiony kolor a powiem ci, kim jesteś – stwierdzili specjaliści marki Dekoral i w ramach badania Kolorowa Polska postanowili ocenić na tej podstawie Polaków. Jakie połączenia kolorów najchętniej widzimy na swoich ścianach, a jakie lubimy mieć na sobie? I co w ten sposób komunikujemy?

Kolorowa Polska

Fot. Kolorowa Polska

Moc kolorów można oczywiście wykorzystać przy urządzaniu wnętrz. Niebieski kolor w sypialni uspokaja i ułatwia zasypianie, pomarańczowy w jadalni pobudza apetyt, zielony w salonie czy gabinecie odpręża i sprzyja skupieniu. W ramach badania Kolorowa Polska specjaliści Dekoral sprawdzili, jakie odcienie do swoich mieszkań wybierają najczęściej Polacy i czy są to połączenia kolorystyczne sprzyjające naszej dziennej i nocnej aktywności.

Okazało się, że w naszej sypialni widzielibyśmy najchętniej Puszysty Flausz (jasny beż) i Aksamitny Dotyk (złamany fiolet) – zestaw ten wybrało przez 38% ankietowanych. Jest to opcja zbliżona do tej, która według naukowców zapewnia najspokojniejszy sen – połączenia kremowego i błękitu. W tym wypadku więc intuicyjnie wybieramy to, co dla nas najlepsze.

Fot. arch. Dekoral

Fot. Kolorowa Polska

Puszysty Flausz w połączeniu z Aksamitnym Dotykiem wygrywa również w salonie (56%). Jeśli zaś chodzi o pokój dziecięcy, jesteśmy nieco odważniejsi – najwięcej, bo 43% pytanych, postawiło na zestawienie Lazurowego Szantungu i Żakardowego Amarantu. I słusznie, bowiem żywe barwy w pokoju dzieci stymulują ich rozwój. Ważne jednak, aby nie przesadzić – ściany w odcieniu ognistej czerwieni będą rozdrażniać naszą pociechę.

Druga ważna płaszczyzna, która pozwala nam wyrazić się poprzez kolor, to ubiór. Tutaj jednak jesteśmy bardziej zachowawczy – zarówno na co dzień (63%), jak i na wieczór (41%) wybieramy najchętniej klasyczne połączenie czerni i bieli. W pracy jest to jednak zestaw jak najbardziej na miejscu – biel wyraża bowiem uporządkowanie, czerń zaś dominację i zdolności przywódcze.

Fot. Kolorowa Polska

Fot. Kolorowa Polska

Ogólnie rzecz biorąc nasz ulubione połączenia kolorystyczne to:

  • lazurowy szantung i żakardowy amarant – 38%,
  • puszysty flausz i aksamitny dotyk – 34%,
  • perkalowy beż i śliwkowa krynolina – 28%.

Jaka jest diagnoza specjalistów Dekoral? Nasze ulubione kolory świadczą o tym, że Polacy to naród z fantazją (nie boimy się mocnego zestawienia lazurowego i amarantu), ale również i odrobinę konserwatywny, ceniący ciepło domowego ogniska (o czym świadczą beże i przytłumione barwy jesieni). Jesteśmy również uczuciowi – tak lubiany przez nas fiolet jest bowiem kolorem duchowości i intuicji.

Źródło: Dekoral

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA