REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby proszkowe na dużych obiektach

Problemy z powlekaniem bardzo dużych obiektów to chyba największa – obok trudności z malowaniem tworzyw sztucznych – bolączka producentów farb proszkowych. Rozwiązanie tego problemu pozwoliłoby malować proszkowo takie obiekty jak mosty, statki oceaniczne czy samoloty, co obecnie jest praktycznie niewykonalne.

farby proszkowe

Fot. Mr. Leeds / Foter.com / CC BY-NC-ND

Ponieważ opracowanie skutecznej metody malowania dużych obiektów – także poza lakiernią – stworzyłoby producentom farb proszkowych ogromne możliwości, naukowcy i technolodzy stale nad tym pracują.

Topienie i sieciowanie UV

Jedną z najnowszych propozycji przedstawiła ostatnio amerykańska organizacja Science Applications International Corporation. Jej pomysł opiera się na sieciowaniu promieniowaniem UV.

Farba jest nanoszona standardowo metodami elektrostatycznymi, a następnie topiona i sieciowana przy pomocy robotów przemieszczających się nad powierzchnią. Urządzenie emitujące podczerwień (do stopienia farby) oraz lampa UV (do sieciowania) mogą być umieszczone na jednym ramieniu robota, dzięki czemu operacja przebiega sprawniej i szybciej.

Natrysk cieplny

Drugi pomysł, zaprezentowany przez Resodyn Corporation (USA), to rodzaj natrysku cieplnego. Proszek polimerowy opuszczając specjalnie zaprojektowany pistolet natryskowy zostaje stopiony przy pomocy grzania elektrycznego (lub palnika propanowego) i gorącego gazu. Wypchnięty przy pomocy sprężonego gazu proszek dociera na powierzchnię już w formie stopionej. Tak powstały płyn doskonale zwilża powierzchnię, a gdy ostygnie, tworzy twardą i wytrzymałą powłokę.

System ten, nazwany PTS, może być stosowany zarówno dla termoplastycznych, jak i termoutwardzalnych farb proszkowych. Może być stosowany do powlekania ciężkiego sprzętu, elementów infrastruktury, betonowych basenów, barierek na autostradach oraz izolacji termicznej.

Od pomysłu do komercjalizacji prowadzi oczywiście długa droga, ale nowe pomysły stale się pojawiają. Czas pokaże, który z nich okaże się najmniej kłopotliwy w realizacji i zostanie przepustką farb proszkowych do zupełnie nowego obszaru zastosowań.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA