Druk offsetowy to historycznie jedna z najważniejszych metod druku materiałów spotykanych przez nas na co dzień, jak np. katalogi, ulotki, instrukcje obsługi czy czasopisma. Postęp druku cyfrowego czy też druku 3D jest dostrzegalny w każdej dziedzinie życia, a jak jest w przypadku „offsetu”? Otóż na przestrzeni lat rozwijane były pomocnicze substancje chemiczne, które zwiększają wydajność i zmniejszają ilość odpadów szkodliwych dla środowiska. Jest to niewielka różnica dla konsumenta, zaś duża dla producenta. Do substancji tych należą również „fountain solutions”, czyli roztwory buforujące.
Wracając do tytułowego pytania: dlaczego roztwory buforujące (zwane również zwilżającymi) możemy nazwać pozytywnym przeciwnikiem tuszów? Odpowiedź jest stosunkowo prosta i wynika z naturalnej kolei rzeczy.
Na czym polega druk offsetowy?
Jak powszechnie wiadomo, druk offsetowy zaczyna się od komputerowego zakodowania aluminiowych płyt pokrytych specjalnymi światłoczułymi żywicami. W zależności od typu płyty możemy je podzielić na pozytywne oraz negatywne. W poniższym opisie posłużymy się wersją pozytywną. Charakteryzuje ją to, że po fotochemicznym procesie wywoływania to wypukłe (nienaświetlane) fragmenty są miejscami drukowalnymi.
Po zakończeniu pierwszego etapu starannie przygotowany blaszany arkusz zostaje zamontowany na tak zwanym wałku płytowym (plate cylinder). Proces druku rozpoczyna się od wypełnienia miejsc wklęsłych (naświetlanych, hydrofilowych) roztworem buforowym i miejsc wypukłych (nienaświetlanych, hydrofobowych) tuszem.
W tym miejscu dochodzimy do sedna: dlaczego możemy nazwać tusz i fountain solution „pozytywnymi przeciwnikami”?
Otóż mają one całkowicie inny charakter (np. pH) i równowagę hydrofilowo-hydrofobową. Roztwory buforujące (fountain solution) są na bazie wody, zaś tusze – na bazie m.in olejów mineralnych i roślinnych. Ta znacząca różnica powoduje, że dwa elementy na wałku współistnieją w idealnej harmonii.
W przypadku roztworów zwilżających standardowy dodatek związku powierzchniowo czynnego nie przekracza 1% całości formulacji, w której znajdują się m.in: woda, izopropanol, kwasek cytrynowy, guma arabska, gliceryna czy EDTA. Surfaktant ma jednak znaczący wpływ na działanie końcowego produktu oraz jego stabilność w czasie.
Oprócz oczywistej korzyści związanej z używaniem surfaktantów istnieje również wiele pobocznych, mniej oczywistych. Producenci roztworów buforowych starają się „przemycać” jak najwięcej dodatkowych walorów, takich jak: ochrona metalowych (korozja) i gumowych (łysienie) powierzchni wałków, przeciwdziałanie elektryzacji powierzchni czy przyspieszenie schnięcia.
Oferta dodatków do roztworów buforujących od Grupy PCC
PCC Exol jako producent specjalistycznych dodatków do roztworów buforujących oferuje:
Autor: Jakub Dradrach
Menadżer Sprzedaży
PCC EXOL SA