REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Strona główna  >  Blog firmy PCC  >  Fountain solutions – dlaczego roztwory buforujące są „pozytywnym przeciwnikiem” tuszów?

Fountain solutions – dlaczego roztwory buforujące są „pozytywnym przeciwnikiem” tuszów?

   

Druk offsetowy to historycznie jedna z najważniejszych metod druku materiałów spotykanych przez nas na co dzień, jak np. katalogi, ulotki, instrukcje obsługi czy czasopisma. Postęp druku cyfrowego czy też druku 3D jest dostrzegalny w każdej dziedzinie życia, a jak jest w przypadku „offsetu”? Otóż na przestrzeni lat rozwijane były pomocnicze substancje chemiczne, które zwiększają wydajność i zmniejszają ilość odpadów szkodliwych dla środowiska. Jest to niewielka różnica dla konsumenta, zaś duża dla producenta. Do substancji tych należą również „fountain solutions”, czyli roztwory buforujące.

Fountain Solutions PCC Exol

Wracając do tytułowego pytania: dlaczego roztwory buforujące (zwane również zwilżającymi) możemy nazwać pozytywnym przeciwnikiem tuszów? Odpowiedź jest stosunkowo prosta i wynika z naturalnej kolei rzeczy.

Na czym polega druk offsetowy?

Jak powszechnie wiadomo, druk offsetowy zaczyna się od komputerowego zakodowania aluminiowych płyt pokrytych specjalnymi światłoczułymi żywicami. W zależności od typu płyty możemy je podzielić na pozytywne oraz negatywne. W poniższym opisie posłużymy się wersją pozytywną. Charakteryzuje ją to, że po fotochemicznym procesie wywoływania to wypukłe (nienaświetlane) fragmenty są miejscami drukowalnymi.

Po zakończeniu pierwszego etapu starannie przygotowany blaszany arkusz zostaje zamontowany na tak zwanym wałku płytowym (plate cylinder). Proces druku rozpoczyna się od wypełnienia miejsc wklęsłych (naświetlanych, hydrofilowych) roztworem buforowym i miejsc wypukłych (nienaświetlanych, hydrofobowych) tuszem.

W tym miejscu dochodzimy do sedna: dlaczego możemy nazwać tusz i fountain solution „pozytywnymi przeciwnikami”?

Otóż mają one całkowicie inny charakter (np. pH) i równowagę hydrofilowo-hydrofobową. Roztwory buforujące (fountain solution) są na bazie wody, zaś tusze – na bazie m.in olejów mineralnych i roślinnych. Ta znacząca różnica powoduje, że dwa elementy na wałku współistnieją w idealnej harmonii.

W przypadku roztworów zwilżających standardowy dodatek związku powierzchniowo czynnego nie przekracza 1% całości formulacji, w której znajdują się m.in: woda, izopropanol, kwasek cytrynowy, guma arabska, gliceryna czy EDTA. Surfaktant ma jednak znaczący wpływ na działanie końcowego produktu oraz jego stabilność w czasie.

Oprócz oczywistej korzyści związanej z używaniem surfaktantów istnieje również wiele pobocznych, mniej oczywistych. Producenci roztworów buforowych starają się „przemycać” jak najwięcej dodatkowych walorów, takich jak: ochrona metalowych (korozja) i gumowych (łysienie) powierzchni wałków, przeciwdziałanie elektryzacji powierzchni czy przyspieszenie schnięcia.

 

Oferta dodatków do roztworów buforujących od Grupy PCC

PCC Exol jako producent specjalistycznych dodatków do roztworów buforujących oferuje:

  1. Niskopienne związki powierzchniowo czynne, które obniżają napięcie powierzchniowe do żądanego poziomu i są kompatybilne z innymi składnikami mieszaniny:
  • Rokanol H5 (etoksylowany heksanol) – świetny emulgator i środek zwilżający. Stabilny w wodzie twardej, wodnych kwasach i zasadach. Kompatybilny z inhibitorami korozji na bazie sarkozynianów, estrów fosforowych czy kwasów karboksylowych;
  • Rokanol GA4LA (etoksylowany i propoksylowany alkohol Guerbeta) należy do grupy środków emulgująco-zwilżających, które generują bardzo małą ilość piany w wyniku procesów mechanicznych, tj. mieszania. Dzięki tylko częściowo rozgałęzionemu charakterowi alkoholu jest świetnym kompatybilizatorem i nie żeluje w złożonych formulacjach – sprawdź ofertę surfaktantów od PCC Exol

 

  1. Środki antystatyczne będące zabezpieczeniem przed gromadzącym się ładunkiem:
  • Exostat K (kwaternizowana i etoksylowana amina tłuszczowa) jest to kationowy surfaktant będący silnym środkiem antystatycznym. Jego dodatkową zaletą jest to, że posiada charakterystykę hydrotropu;
  • Exostat 122 (etoksylowana amina tłuszczowa) to produkt o charakterze niejonowym, który poprzez swój niski stopień etoksylacji działa efektywnie w formulacjach. Wyrób znajduje się na listach US-FDA.

 

  1. Inhibitory korozji zabezpieczające powierzchnie metalowe:
  • Exohib FS300 (sól sodowa sarkozynianu laurylu) jest inhibitorem korozji (więcej o inhibitorach korozji) na bazie naturalnych surowców. Oprócz oczywistych właściwości (działanie antykorozyjne) jest również dobrym środkiem zwilżającym. Może być używany w formulacjach z przeważającą częścią wody. Nie jest kompatybilny z wyrobami rozpuszczalnikowym

 

Autor: Jakub Dradrach
Menadżer Sprzedaży
PCC EXOL SA

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się
 REKLAMA