a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweŻywice alkidowe sieciowane naturalnym enzymem

Żywice alkidowe sieciowane naturalnym enzymem

W roli katalizatorów sieciowania żywic alkidowych są obecnie powszechnie stosowane związki metali ciężkich. Naukowcom austriackim najwyraźniej udało się jednak znaleźć naturalną, bezpieczną dla zdrowia alternatywę.

fot. Prometeus (stockfreeimages.com)

Żywice alkidowe, często stosowane w roli spoiwa farb, są polimerami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe. To reszty tych kwasów stanowią „haczyki”, za pośrednictwem których tworzą się wiązania między cząsteczkami podczas sieciowania powłoki. Dzięki temu staje się twarda i wytrzymała. Nie dzieje się to jednak samoczynnie – potrzebny jest jeszcze odpowiedni katalizator.

Do tej pory w tej roli stosowano zwykle związki metali ciężkich. Za najbardziej skuteczne uznaje się kompleksy kobaltowe. Udowodniono jednak, że są one szkodliwe i kancerogenne, dlatego naukowcy poszukują przyjaznych zdrowiu i środowisku alternatyw.

Katrin J. Greimel, Veronika Perz, Klaus Koren i reszta zespołu badawczego z Austrii proponują jako katalizator enzym lakazę wytwarzany między innymi przez grzyby rozwijające się na drewnie. Ten naturalny związek w połączeniu z odpowiednim mediatorem może katalizować sieciowanie żywic alkidowych równie skutecznie, co stosowane obecnie środki.

Związek chemiczny pełniący rolę mediatora utlenia reszty kwasów tłuszczowych, a więc aktywuje je do tworzenia wiązań. Lakaza natomiast, wykorzystując tlen atmosferyczny, utlenia samą cząsteczkę mediatora. Dokonuje w ten sposób jego regeneracji, aby mógł bezustannie przyczyniać się do powstawania kolejnych wiązań.

Okazało się, że w takim układzie lakaza jest bardzo efektywna i swobodnie migruje nawet w warstwie ciała stałego, gdzie teoretycznie dyfuzja enzymu jest ograniczona. Dzięki temu sieciowanie zachodzi równomiernie w całej objętości żywicy. Wygląda więc na to, że udało się znaleźć naturalny i nieszkodliwy środek, który z powodzeniem może zastąpić katalizatory oparte na metalach ciężkich i być może przyczyni się do wycofania tych groźnych związków z produktów lakierniczych.

Artykuł na temat lakazy w roli katalizatora sieciowania żywic alkidowych ukazał się w piśmie Green Chemistry.