a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Zadbaj o okna!

Okna mają przede wszystkim wpuszczać do domu światło i powietrze, to fakt. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, musisz im poświęcić odrobinę uwagi i opieki. Oto kilka wskazówek!

okna

Fot. arch. Resene

Jeśli farba się łuszczy, aluminium rdzewieje, kit lub uszczelki wysychają i pękają, a okno nie chce się domknąć – nie będzie dobrze spełniało swojej roli. Małymi problemami najlepiej zająć się jak najwcześniej – im dłużej będziesz to odwlekać, tym więcej kosztować cię będzie potem naprawa.

Na przykład…

…zamiast odmalowywać ramę okienną, będziesz ją musiał w całości wymienić. Lub na twojej ścianie i podłodze pojawią się zacieki, które wymagać będą poważniejszych napraw. Są również inne, ukryte koszty związane z nieszczelnymi oknami – wilgoć z zewnątrz przenika przez nie do środka i sprzyja rozwojowi grzyba ściennego, którego toksyny są wyjątkowo szkodliwe dla dzieci, osób starszych i astmatyków.

Poza tym zawilgocone pomieszczenie dużo trudniej jest ogrzać, licz się więc z większymi wydatkami na ogrzewanie. Nie mówiąc o tym, że zimno bezpośrednio wpada (a ciepło – ucieka) przez nieszczelności w oknach. Ogrzewanie pomieszczenia w tym wypadku przypomina więc grzanie w samochodzie przy odsuniętych oknach!

Co robić?

Pierwszy krok – umyj okno z jednej i drugiej strony. Szczególnie dokładnie w miejscach, gdzie pojawił się grzyb. Podczas mycia zwróć też uwagę na inne problemy – czy okno zamyka się prawidłowo? Napraw usterki lub zdemontuj skrzydła okien i zamontuj na nowo, jeśli będzie taka potrzeba.

Zauważyłeś korozję lub wżery na ramach aluminiowych? Lub łuszczącą się czy popękaną farbę na drewnianych? Wżerom możesz zaradzić czyszcząc, szlifując i odmalowując powierzchnię zgodnie z instrukcją producenta farby. Podobną operację zastosuj dla ram drewnianych ze złuszczoną farbą – jeśli zrobisz to odpowiednio wcześnie, możesz zapobiec poważniejszym problemom, takim jak woda wsiąkająca w drewno, a w konsekwencji jego butwienie.

Na koniec – uszczelnienia. Z czasem, pod wpływem wieku i słońca, materiał uszczelniający kurczy się i powstają nieszczelności, dlatego może być konieczne uzupełnienie uszczelnień lub całkowita ich wymiana. Możesz to zrobić sam lub skorzystać z usług specjalisty.

Z konserwacją okien jest jak z konserwacją całego domu – poświęć mu krótką chwilę, ale częściej, a w dłuższej perspektywie sporo zaoszczędzisz. I zyskasz wygodne, zdrowe środowisko życia.

Źródło: Habitat by Resene