REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Zadbaj o okna!

Okna mają przede wszystkim wpuszczać do domu światło i powietrze, to fakt. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, musisz im poświęcić odrobinę uwagi i opieki. Oto kilka wskazówek!

okna

Fot. arch. Resene

Jeśli farba się łuszczy, aluminium rdzewieje, kit lub uszczelki wysychają i pękają, a okno nie chce się domknąć – nie będzie dobrze spełniało swojej roli. Małymi problemami najlepiej zająć się jak najwcześniej – im dłużej będziesz to odwlekać, tym więcej kosztować cię będzie potem naprawa.

Na przykład…

…zamiast odmalowywać ramę okienną, będziesz ją musiał w całości wymienić. Lub na twojej ścianie i podłodze pojawią się zacieki, które wymagać będą poważniejszych napraw. Są również inne, ukryte koszty związane z nieszczelnymi oknami – wilgoć z zewnątrz przenika przez nie do środka i sprzyja rozwojowi grzyba ściennego, którego toksyny są wyjątkowo szkodliwe dla dzieci, osób starszych i astmatyków.

Poza tym zawilgocone pomieszczenie dużo trudniej jest ogrzać, licz się więc z większymi wydatkami na ogrzewanie. Nie mówiąc o tym, że zimno bezpośrednio wpada (a ciepło – ucieka) przez nieszczelności w oknach. Ogrzewanie pomieszczenia w tym wypadku przypomina więc grzanie w samochodzie przy odsuniętych oknach!

Co robić?

Pierwszy krok – umyj okno z jednej i drugiej strony. Szczególnie dokładnie w miejscach, gdzie pojawił się grzyb. Podczas mycia zwróć też uwagę na inne problemy – czy okno zamyka się prawidłowo? Napraw usterki lub zdemontuj skrzydła okien i zamontuj na nowo, jeśli będzie taka potrzeba.

Zauważyłeś korozję lub wżery na ramach aluminiowych? Lub łuszczącą się czy popękaną farbę na drewnianych? Wżerom możesz zaradzić czyszcząc, szlifując i odmalowując powierzchnię zgodnie z instrukcją producenta farby. Podobną operację zastosuj dla ram drewnianych ze złuszczoną farbą – jeśli zrobisz to odpowiednio wcześnie, możesz zapobiec poważniejszym problemom, takim jak woda wsiąkająca w drewno, a w konsekwencji jego butwienie.

Na koniec – uszczelnienia. Z czasem, pod wpływem wieku i słońca, materiał uszczelniający kurczy się i powstają nieszczelności, dlatego może być konieczne uzupełnienie uszczelnień lub całkowita ich wymiana. Możesz to zrobić sam lub skorzystać z usług specjalisty.

Z konserwacją okien jest jak z konserwacją całego domu – poświęć mu krótką chwilę, ale częściej, a w dłuższej perspektywie sporo zaoszczędzisz. I zyskasz wygodne, zdrowe środowisko życia.

Źródło: Habitat by Resene

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA