a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Wystrój à la Wielki Gatsby

Głośny film Baza Luhrmanna na podstawie „Wielkiego Gatsby'ego” F. Scotta Fitzgeralda od kilku tygodni jest na ustach wszystkich. Wpisując się w ten trend Farrow & Ball proponuje kilka zestawów kolorystycznych inspirowanych pełnymi przepychu wnętrzami, na tle których rozegrała się dramatyczna historia Jaya Gatsby'ego.

Wielki Gatsby

Zestaw Classic Gatsby. Fot. arch. Farrow & Ball

Powieść Fitzgeralda powstała w roku 1925, jej akcja zaś rozgrywa się na początku lat 20. Był to dla projektantów i dekoratorów wnętrz czas pionierski – zaczynali dopiero realizować swe pomysły. Dzięki ich świeżemu, nowoczesnemu podejściu pokoje eleganckich rezydencji nabrały blasku, zaczęły czarować mocnymi kolorami i fantazyjnymi rozwiązaniami.

By osiągnąć podobny efekt, Farrow & Ball proponuje proste, jasne kolory na ścianach (np. Blackened) i nieco ciemniejsze, połyskliwe sufity (Manor House Gray w opcji Full Gloss). Do tego ciemne posadzki o wysokim połysku – idealna opcja to Black Blue Floor Paint.

Zestaw Monotone Gatsby. Fot. arch. Farrow & Ball

Tło filmowej wersji Wielkiego Gatsby’ego z 1974 roku, w reżyserii Jacka Claytona i z niezapomnianą parą Robert Redford i Mia Farrow w rolach głównych, jest jasne i monotonne. W upalnym letnim słońcu biją po oczach wszechobecne pastele nieskazitelnych białych pałaców z jasnymi panelami i stolarką.

Tak pogodny i błogi nastrój, korespondujący z bezchmurnym niebem i falującą zatoką za oknem, uzyskać można wykorzystując pastelowe odcienie Strong White lub Skimming Stone oraz Cabbage White i Pavilion Blue z lekką domieszką błękitu. Jest to prosty, łagodny zestaw kolorystyczny, który można łatwo pogodzić z innymi elementami wystroju.

Zestaw Glittering Gatsby. Fot. arch. Farrow & Ball

Najnowsza wersja Baza Luhrmanna eksponuje natomiast kanciaste, geometryczne elementy wystroju lat 20. W tej scenerii dominują odcienie metaliczne, szkło i lustra, bardzo na czasie w panującej obecnie erze srebrnego ekranu.

Nawiązujący do wizji Luhrmanna zestaw kolorystyczny jest zupełnym przeciwieństwem pastelowej palety z filmu Claytona. Królują zdecydowane, wyraziste odcienie, przeważnie zieleń, koniecznie jednak w wersji żywej i elektryzującej. Farrow & Ball proponuje w tym wypadku ściany w kolorze Arsenic z ciemnymi drewnianymi wykończeniami (Pitch Black) lub Churlish Green w zestawieniu z gołębim odcieniem Dove Tale lub ciemniejszym Down Pipe. Nadadzą one wnętrzu niepowtarzalny klimat amerykańskiej ery jazzu.

Źródło: Farrow & Ball