a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWysokiej jakości farby i pigmenty – co je czeka do 2021?

Wysokiej jakości farby i pigmenty – co je czeka do 2021?

Firma Smithers Apex opublikowała dwa nowe raporty dotyczące światowego rynku wysokiej jakości powłok i wysokiej jakości pigmentów. Obydwu tym branżom wieszczy świetlaną przyszłość.

farby i pigmenty

Fot. quinn.anya / Foter.com / CC BY-SA

Swoje prognozy dotyczące wysokiej jakości farb i powłok firma opisała w raporcie zatytułowanym The Future of High-Performance Paints and Coatings to 2021. Zgodnie z nimi w roku 2021 rynek ma już osiągnąć wartość 41,87 mld $, co oznacza, że w latach 2016-2021 będzie rósł w tempie 4,6% rocznie.

Rynek farb – co wpływa korzystnie?

Przede wszystkim wysokie zapotrzebowanie na farby dla branży transportowej, produkty do drewna oraz powłoki typu coil coating. Również farby dekoracyjne sprzedają się jednak bardzo dobrze – rynek budowlany mocno się rozwija, przeprowadza się także coraz więcej renowacji, a klienci z większą pewnością siebie podchodzą do wydawania pieniędzy. To właśnie produkty architektoniczne i dekoracyjne stanowią największy sektor rynku – 53% pod względem wartości i 58% pod względem wielkości produkcji.

Rozbudowa w Ameryce Północnej i Europie w ciągu następnych pięciu lat będzie jednak postępować stosunkowo powoli. Jej tempo będzie wyraźnie wyższe w Chinach (nawet mimo tego, że w ciągu ostatnich 2-3 lat odrobinę spadło). Dynamiczny rozwój budownictwa i infrastruktury obserwuje się w całej Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Południowej, przede wszystkim za sprawą migracji ludności ze wsi do miast. Jeśli natomiast chodzi o farby przemysłowe, największym sektorem są produkty ochronne i morskie – razem odpowiadają one 27% zapotrzebowania na powłoki.

Rynek pigmentów – z czym się musi zmierzyć?

O rynku pigmentów mowa natomiast w raporcie zatytułowanym The Future of High-Performance Pigments to 2021. Zgodnie z nim obecnie wartość rynku pigmentów wysokiej jakości wynosi 4,75 mld $, do roku 2021 ma natomiast osiągnąć już 5,49 mld $, czyli będzie rosła w tempie 2,9% rocznie.

Produkcja pigmentów w ostatnim czasie bardzo rozwinęła się w Azji, szczególnie w Chinach i Indiach, ale kontrolują ją wciąż firmy europejskie, amerykańskie i japońskie. Ponadto do głosu dochodzą małe firmy, oferujące pigmenty o specjalnych właściwościach, np. termochromowe czy fluorescencyjne. Coraz bardziej liczą się też nanopigmenty, pigmenty z efektami specjalnymi oraz pigmenty odbijające promieniowanie podczerwone. Największym sektorem wykorzystania są powłoki, stanowiące 54% rynku pod względem wielkości produkcji. Odpowiada to wartości prawie 3 mld $.

Producenci muszą sobie jednak poradzić z kilkoma wyzwaniami. Są to przede wszystkim nowe regulacje dotyczące ekologicznej produkcji – ograniczenia dotyczące wykorzystania wody oraz obróbki odpadów przemysłowych.

Źródło: pcimag.com