REKLAMA
Get Adobe Flash player

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Większe arkusze grafenu dostępne na polskim rynku

Na rynek trafiły arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm, wyprodukowane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Sprzedawane przez firmę Nano Carbon, mogą znaleźć zastosowanie m.in. w biomedycynie.

arkusze grafenu

Warstwy grafenu 50 x 50 cm opracowane zostały w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Fot. arch. ITME

Dotychczas największe dostępne w ofercie Nano Carbon arkusze grafenu miały wymiary 30 x 30 cm, ale ponieważ technologia stale się rozwija, możliwe jest otrzymywanie coraz większych arkuszy. Warstwa uzyskiwana jest na folii miedzianej, z której można ją przenieść na inne podłoże; metoda jej otrzymywania jest złożona i kosztowna, otrzymany jednak w ten sposób grafen jest bardzo czysty.

Może być dzięki temu stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest gładka i idealnie przylegająca do podłoża warstwa. Na przykład w biomedycynie, w roli powłoki na stenty, jak w projekcie naukowców z Wrocławia.

ITME i Nano Carbon współpracują w ramach powołanej w czerwcu ubiegłego roku inicjatywy Graphene in Poland. Skupia ona ośrodki badawcze i przedstawicieli sektora przemysłowego, których wspólnym celem jest komercjalizacja opracowanych w Polsce technologii związanych z grafenem.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA