a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTusz nie do podrobienia

Tusz nie do podrobienia

Naukowcy z Northwestern University w Chicago opracowali innowacyjny fluorescencyjny tusz, którego unikatowa formuła sprawia, że wydrukowane przy jego pomocy kody kreskowe czy QR są praktycznie nie do podrobienia. W świetle widzialnym niewidoczny, ukazuje się nam dopiero po naświetleniu promieniami UV.

tusz

Nowy tusz pozwoli otrzymać kody kreskowe i kody QR, które będą praktycznie nie do sfałszowania.
Fot. QRiousCODE / Foter.com / CC-BY-NC

Według danych Międzynarodowej Izby Handlowej każdego roku fałszerstwa generują ok. 650 mln $ strat. Innowacyjny tusz, który widoczny jest jedynie w świetle UV i stanowi formułę bardzo trudną do podrobienia może jednak mocno pokrzyżować plany fałszerzom – czy mowa o fałszerzach banknotów, czy luksusowych toreb, alkoholu lub kosmetyków.

Mała zmiana składu – wielka zmiana koloru

Formuła tuszu składa się z podstawowych trzech komponentów – prostego cukru (cyklodekstryny), konkurencyjnego czynnika wiążącego oraz składnika aktywnego – heterorotaksanu o zmiennym kolorze. Odcień fluorescencyjnego tuszu zmienia się od czerwonego poprzez żółty aż do zielonego w zależności od tego jak i w jakich ilościach połączone zostaną poszczególne składniki. Każda najmniejsza nawet modyfikacja prowadzi do znaczącej zmiany koloru, ilość kombinacji jest natomiast ogromna.

Prócz tego, jak się okazało, kolor tuszu jest również zależny od podłoża, na które został naniesiony. Na przykład formuła, która na standardowym papierze do drukowania ma odcień pomarańczowy, na papierze gazetowym przyjmuje już kolor zielony.

Sekretny przepis

Poszczególne kolory tuszu są unikatowe i da się je uzyskać tylko mając informację o proporcjach i sposobie połączenia składników – odtworzenie formuły na podstawie odcienia jest praktycznie niemożliwe. Profesor Fraser Stoddart z Weinberg College of Arts and Sciences, który kierował pracami nad tuszem, porównuje to do procesu otrzymywania firmowego napoju. Można próbować odtworzyć smak napoju, łącząc różne składniki, ale zawsze smak ten będzie się odrobinę różnił od oryginalnego, uzyskiwanego według sekretnego przepisu producenta.

[vimeo]http://vimeo.com/125698754[/vimeo]Ta unikatowość sprawia, że technologia ta nadaje się wprost idealnie do drukowania kodów kreskowych i QR na różnego rodzaju produktach. Prawdopodobieństwo, że komuś uda się podrobić tego typu zabezpieczenie, jest naprawdę bardzo niewielkie. Naświetlając zaś kod przy pomocy promieni UV i robiąc zdjęcie kodu swoim smartfonem można łatwo sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym produktem.

Van Gogh i niewidzialny tusz

Produkcja i aplikacja tuszu nie sprawiają większych problemów. Składniki wykorzystywane do jego otrzymania to powszechnie dostępne, niedrogie środki chemiczne, natomiast nanoszenie tuszu na powierzchnie może się odbywać przy pomocy zwykłej drukarki atramentowej.

Aby zademonstrować możliwości tej nowej technologii, twórcy wydrukowali na papierze słynne Słoneczniki Van Gogha. Kolorystyka otrzymanego obrazu, widocznego oczywiście tylko po naświetleniu promieniami UV, była zaskakująco bogata i zgodna z malarskim oryginałem. Czy te niezwykłe właściwości nowego tuszu zostaną wykorzystane przez producentów – dowiemy się wkrótce.

Twórcy tuszu opublikowali na jego temat artykuł zatytułowany Tunable Solid-State Fluorescent Materials for Supramolecular Encryption.

Źródło: Northwestern University