REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Technologia Lubyon – rewolucja w ochronie przeciwporostowej

Technologia Lubyon® od International to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na systematyczne uwalnianie biocydów z powłoki przeciwporostowej. Działa więc w sposób analogiczny do stosowanych dawniej farb z tributylocyną, w przeciwieństwie jednak do nich w żaden sposób nie szkodzi środowisku.

Lubyon

fot. saavem (sxc.hu)

Znajdująca się w ofercie International Marine Paints farba wykorzystująca technologię Lubyon to Intercept® 8000 LPP. LPP jest skrótem od linear polishing polymer (co oznacza stopniowo i równomiernie ścierający się polimer), już sama nazwa nowego produktu wskazuje więc na jego szczególne właściwości.

Standardowe farby przeciwporostowe ścierają się i uwalniają biocydy w sposób nagły i zmienny w czasie. W przypadku produktów bazujących na akrylanach metali tempo uwalniania jest bardzo szybkie zaraz po aplikacji, by po pewnym czasie się ustabilizować; odwrotnie z kolei zachowują się farby na bazie akrylanie silylu – najpierw powoli, później bardzo szybko. Najbardziej korzystne natomiast byłoby uwalnianie środka biobójczego stopniowo i równomiernie. Możliwość taką oferowały powłoki z tributylocyną, odkąd jednak odkryto ich katastrofalny wpływ na rozwój flory i fauny morskiej, ich stosowanie jest zakazane.

Porównanie uwalniania biocydów w czasie w przypadku farb z TBT, farb na bazie akrylanów metali, farb na bazie akrylanów silylu oraz farby opartej na technologii Lubyon. Fot. International Marine

Firma International zaproponowała właścicielom statków opcję, która zachowuje się jak farby na bazie TBT, jest jednak w pełni bezpieczna dla środowiska. Sekret powłoki korzystającej z technologii Lubyon tkwi w tym, że jest ona wysoce hydrofilowa. Oznacza to, że woda bardzo chętnie przylega do jej powierzchni i tworzy na niej dynamiczną warstwę, za pośrednictwem której w stały, kontrolowany sposób uwalniany jest biocyd. Ponadto pod wpływem wody zewnętrzna warstwa powłoki pęcznieje i wygładza się, dzięki czemu tarcie jest dużo mniejsze. Można więc śmiało powiedzieć, że działanie farby Intercept® 8000 LPP jest podwójne – nie tylko zapobiega porastaniu spowalniającemu ruch statku, ale i wygładza powierzchnię kadłuba, zmniejszając opory. Efekt? Roczne zmniejszenie zużycia paliwa średnio o 5%.

Specjaliści z International Marine Paints wiążą z tą nową technologią duże nadzieje i liczą na to, że zrewolucjonizuje ona rynek farb przeciwporostowych.

Źródło: International

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA