a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiTeoria echa koloru – prosty sposób na piękne wnętrze!

Teoria echa koloru – prosty sposób na piękne wnętrze!

Marzy ci się w twoim domu spójny kolorystycznie wystrój? Możesz więc wynająć projektanta wnętrz, skorzystać z zestawów zaproponowanej przez producentów farb lub… wykorzystać teorię echa koloru. To bardzo proste!

teoria echa koloru

Fot. arch. Paint Quality Institute

To łatwa, intuicyjna technika projektowania wnętrz, pozwalająca stworzyć unikatowy, a przy tym dopracowany kolorystycznie wystrój swojego domu. Nie chodzi jednak o konkretny odcień ani rodzaj farby.

teoria echa koloru

Fot. It’s Great To Be Home / Foter.com / CC BY-NC 2.0

Czym więc jest teoria echa koloru?

Krótko mówiąc – metoda polega na tym, aby powtarzać te same lub podobne odcienie w całym pomieszczeniu lub na określonej przestrzeni. W ten sposób powstaje efekt echa dla oczu. Tak jak w przypadku prawdziwego echa, kolory mogą się różnić intensywnością, ale powinny być do siebie zbliżone, na przykład przez jeden wspólny ton. Jeśli więc wybierzesz barwę zieloną, możesz wykorzystać też kolor niebieski lub szary, ale koniecznie z zielonkawym odcieniem.

Jak to zrobić – krok po kroku

Na początek – wybierz kolor ściany, który ci się marzy, i przetestuj go w danym wnętrzu (na przykład malując fragment ściany przy użyciu testera lub korzystając z narzędzi do wizualizacji). Następnie przyjrzyj się wzornikowi kolorystycznemu producentowi farby, którą wybrałeś.

Ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie koloru twojej ściany mogą w tym wypadku ozdobić ścianę akcentową, stolarkę lub listwy. Znajdziesz je na tej samej karcie wzornika lub na sąsiadujących polach. Jeśli nie ufasz swoim zmysłom i potrzebujesz się upewnić – poproś kogoś z obsługi o udostępnienie formuł farb w interesujących cię kolorach. Wybierz te o zbliżonym składzie pigmentowym.

teoria echa koloru

Fot. The Little Greene Paint Company / Foter.com / CC BY-NC-ND 2.0

Diabeł tkwi w szczegółach – akcenty

Wybierając dwa, trzy lub nawet więcej echo-kolorów do swojego wnętrza, stworzysz spójny kolorystycznie wystrój wnętrza. Ale to nie koniec – czas na wykończenie, czyli akcenty.

Ten etap urządzania wnętrza wymaga odrobiny zmysłu artystycznego. Dodatki dekoracyjne, takie jak poduszki, obicia, meble czy ceramika powinny być w kolorach lekko kontrastowych w stosunku do ścian, ale bez przesady. Jeśli więc wybrałeś np. kolor niebieski i farbami w tym odcieniu pomalowałeś ściany i stolarkę, możesz jako odcienie akcentowe zastosować biel, zieleń lub szary, ale zawierające przynajmniej ton niebieskiego. W ten sposób zachowany zostanie efekt echa – a wystrój będzie spójny.

Proste, prawda? Ten sposób urządzania wnętrz nie wymaga wybitnego zmysłu kolorystycznego, a możesz być pewien, że odbije się echem wśród twoich znajomych.

Źródło: Paint Quality Institute