REKLAMA
Get Adobe Flash player

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Tatuaże – zaskakujące odkrycie!

Tatuaże mogą zdobić, ale, jak się okazuje, mogą też szkodzić. Naukowcy ze Śląska przebadali najczęściej stosowane farby do tatuażu i oto, co odkryli!

tatuaże

Fot. Mbragion / pixabay.com

Tusze do tatuażu wzięli pod lupę badacze z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przebadali je pod kątem zawartości metali ciężkich (kadmu, ołowiu, cynku, arsenu, chromu i rtęci) oraz zagrożenia dla zdrowia.

Zawartość szkodliwych składników zależała od producenta tuszu oraz od jego koloru. Ogólnie rzecz biorąc kolorowe farby zawierają więcej metali ciężkich niż najczęściej stosowane czarne. Najbardziej niebezpieczny okazał się tusz zielony, który charakteryzuje się wysoką zawartością szkodliwego arsenu. Zdaniem dr Ewy Marchwińskiej-Wyrwał z Katedry Zdrowia Środowiskowego wytatuowanie zielonym tuszem dużej powierzchni ciała grozi przekroczeniem dopuszczalnej dla arsenu dawki toksycznej.

Ponadto farby wstrzykiwane pod skórę mogą zawierać nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, oddziałujące na gospodarkę hormonalną i mające potencjalne działanie rakotwórcze. Polscy naukowcy powołali się na wyniki eksperymentów przeprowadzonych w Niemczech. Wtwierdzono wówczas, że po wstrzyknięciu pod skórę myszy tuszów do tatuażu zawarte w nich nanocząsteczki w większości przedostały się do krwiobiegu, a w konsekwencji – do wszystkich narządów organizmu.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA