REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Surfaktanty – nowa metoda produkcji

Ośrodek Centre for Process Innovation (CPI) w Wielkiej Brytanii ogłosił, że w ramach większej współpracy opracował nową metodę produkcji surfaktantów. Dzięki niej skorzysta niemal cały przemysł chemiczny.

surfaktanty nowa metoda produkcji

Fot. VintageBlue / pixabay.com

Nowy proces zmniejsza koszt infrastruktury i poprawia efektywność, nie wpływając przy tym na jakość otrzymanych surfaktantów. Już teraz możliwa jest jego adaptacja do produkcji na skalę masową. Technologia powstała we współpracy z firmą Croda International, technologami NiTech Solutions oraz Uniwersytetem Cambridge i została częściowo sfinansowana przez Innovate UK.

Surfaktanty to środki stosowane w produktach konsumenckich i przemysłowych. Dzięki nim płyny, ciała stałe i gazy, które w normalnych warunkach nie rozpuszczają się w wodzie, stają się rozpuszczalne. Dlatego też szczególnie często dodatki te stosuje się w branży detergentów, do usuwania zanieczyszczeń. Niestety, obecnie produkowane są one w mało efektywny i czasochłonny sposób.

Metoda opracowana przez CPI wykorzystuje nowego typu reaktor, COBR (ang. continuous oscillating baffle reactor) – reaktor przepływowy zapewniający wysoki stopień zmieszania i dokładność. Po testach przeprowadzonych w jednym z zakładów Crody w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że technologia jest dużo bardziej kompaktowa niż dotychczas stosowane, co nie wpływa niekorzystnie na jakość uzyskanych surfaktantów. Do tego jest elastyczna – można ją łatwo połączyć z innymi rozwiązaniami, co daje nadzieję na jej zastosowanie także w produkcji pośrednich produktów polimerowych, dodatków organicznych oraz nanocząstek. Skorzystać może na tym cały przemysł chemiczny, w tym również branża farb.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA