REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Srebro i miedź w walce z bakteriami – nowa powłoka

Wszędzie tam, gdzie wymagane są sterylne warunki – w szpitalach, przychodniach, kuchniach lub fabrykach żywności – powłoki antymikrobowe są na wagę złota. Naukowcy z Leibniz Institute zaprezentowali właśnie nową powłokę tego typu. Działa ona na dwa sposoby – zapobiega osadzaniu się drobnoustrojów na powierzchni i uśmierca je.

srebrno miedź powłoka

Fot. arch. INM

Szpitale, przychodnie, toalety, kuchnie, systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, miejsca obróbki i przygotowywania żywności, fabryki wytwarzające opakowania – lista miejsc, które są szczególnie zagrożone atakiem bakterii i grzybów jest długa. A konsekwencje w przypadku rozwoju drobnoustrojów mogą być naprawdę poważne.

Dlatego też naukowcy z INM – Leibniz Institute for New Materials w Saarbrücken w Niemczech zaproponowali nowej generacji powłokę antymikrobową. Została ona zaprezentowana na międzynarodowych targach nano tech 2015 w Tokio.

Powłoka ta jest odporna na ścieranie i wyjątkowo skuteczna w walce z drobnoustrojami, zawiera bowiem koloidy zarówno srebra jak i miedzi. Jej działanie antymikrobowe utrzymuje się bardzo długo – zwykle przez kilka lat – ponieważ cząstki srebra i miedzi są uwalniane stopniowo. Powłoka uderza w bakterie i grzyby na dwa sposoby. Po pierwsze – nie mogą się one osadzać na powierzchni i namnażać, po drugie – są uśmiercane.

Dzięki właściwościom antyadhezyjnym powłoki nie przylegają do niej ani żywe, ani martwe drobnoustroje. Na powierzchni nie tworzy się więc biofilm, pozostaje ona czysta i w pełni bezpieczna.

Powłoka może być nanoszona na różne rodzaje materiałów – tworzywa sztuczne, ceramikę, metale… Najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach i tkaninach, ale może być także stosowana na przykład na klamkach w miejscach, gdzie duże znaczenie ma higiena. Aplikacja odbywa się natryskowo lub zanurzeniowo, następnym etapem jest natomiast sieciowanie termiczne lub fotochemiczne. Skład można modyfikować, dostosowując go do potrzeb klienta.

Źródło: INM

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA