REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Technologia SMSM – modyfikowane nanocząstki

Dzisiejszy przemysł wymaga wielofunkcyjnych, wysokiej jakości powierzchni. Powłoka na bazie modyfikowanych nanocząstek opracowanych przez Leibniz Institute for New Materials może być odpowiedzią na te potrzeby.

nanocząstki

Fot. Argonne National Laboratory / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Od powierzchni nowej generacji wymaga się wysokiej odporności na uszkodzenia, niezmiennego wyglądu, stabilności UV. Z pomocą przychodzą modyfikowane nanocząstki, czyli technologia SMSM (ang. Small Molecule Surface Modification) zaproponowana przez INM – Leibniz Institute for New Materials.

SMSM polega na modyfikowaniu nanocząstek związkami organicznymi. W ten sposób można uzyskać niemal dowolne pożądane właściwości – hydrofilowość, hydrofobowość, silną lub słabą adhezyjność, odczyn kwasowy, zasadowy lub obojętny. Z tak powstałych nanocząsteczek tworzy się później nanokompozyty, które mają właściwości fizyczne ceramiki lub półprzewodników, ale są przetwarzane jak klasyczne polimery.

Podstawę stanowią nanocząstki dwutlenku tytanu, tytanianu baru, tlenku cynowo-indowego lub dwutlenku cyrkonu. Nanokompozyty otrzymuje się natomiast poprzez procesy mokrej chemii – nanocząstki i dodatki łączone są z macierzą polimerową (żywica epoksydowa, akrylany, poliimidy) lub hybrydową (organiczno-nieorganiczną) i powstaje środek, który można nanosić na powierzchnię jak farbę.

Technologia SMSM to odpowiedź na liczne wyzwania stawiane przez nowoczesny przemysł. Jest łatwa w aplikacji i równocześnie pozwala uzyskać wielofunkcyjne, bardzo odporne powierzchnie, zachowujące swe właściwości nawet w najcięższych warunkach.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA