a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSLIPS podbija przemysł morski

SLIPS podbija przemysł morski

Dni alg, małży i skorupiaków oblepiających kadłuby statków są już policzone. Wszystko dzięki SLIPS – superśliskiemu materiałowi, który rozwiązuje lepki problem.

SLIPS

Fot. arch. SLIPS Technologies

Opracowana przez naukowców z Harvardu technologia SLIPS gościła już na naszych stronach – pisaliśmy o niej jako o cudownym rozwiązaniu w walce z oblodzeniem oraz zabrudzeniami powierzchni szklanych. Czas na podbój kolejnego sektora przemysłu – branży morskiej.

Sposoby na niechcianych pasażerów

Fouling, czyli porastanie kadłubów okrętów, jest kłopotliwy i generuje ogromne koszty – to oczywiste. Uczepiający się statku pasażerowie na gapę – glony i skorupiaki – sprawiają, że jest on cięższy i wolniej się porusza, a tym samym zużywa więcej paliwa i emituje do atmosfery dużo więcej dwutlenku węgla. Jeszcze większe straty ponoszą inwestorzy, którzy z powodu porastania zmuszeni są na pewien czas wyłączyć okręt z użytku, aby go oczyścić i pokryć na nowo farbą przeciwporostową.

Oczywiście specjalistyczna farba powstrzyma na pewien czas atak morskich organizmów. Sęk w tym, że robi to często w bardzo drastyczny sposób – zawarta w niej miedź zabija niechcianych pasażerów, ale również inne stworzenia morskie, znajdujące się w pobliżu statku. Farby ablacyjne natomiast są stosunkowo drogie i nie zawsze stają na wysokości zadania. Dlatego też powłoka SLIPS – która nie jest w żaden sposób toksyczna, a dzięki niezwykłej śliskości skutecznie uniemożliwia algom i skorupiakom przyczepianie się do powierzchni – stanowi tak cenną alternatywę.

Rząd USA daje zielone światło

Technologia SLIPS polega na tym, że na podłożu powstaje stabilna płynna warstwa. Dzięki temu w środowisku morskim na styku powierzchni statku z wodą tworzy się ekstremalnie śliska strefa przejściowa. Niezależne badania wykonane w Morskim Biurze Badawczym (Office of Naval Research) potwierdziły, że SLIPS skutecznie zapobiega przyczepianiu się do powierzchni skorupiaków i małży.

Innowacyjny pomysł spotkał się z zainteresowaniem amerykańskich władz. Departament Energii przyznał na ten cel specjalny grant. Dzięki przyznanym środkom twórcy technologii SLIPS będą mogli przystosować swoje rozwiązanie do potrzeb przemysłu morskiego. Jak skomentował Daniel Behr, prezes SLIPS Technologies:

Cieszymy się, że rząd jest po naszej stronie – dąży do rozwiązania trudnych kwestii związanych z wykorzystaniem energii w branży morskiej.

Oprócz wymienionych już zastosowań technologia SLIPS jest również wykorzystywana m.in. w medycynie, gdzie powstrzymuje rozmnażanie się drobnoustrojów na wykorzystywanych w szpitalach i laboratoriach sprzętach, oraz w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie umożliwia uzyskanie wolnych od zanieczyszczeń powierzchni.

Źródło: SLIPS