REKLAMA
Get Adobe Flash player

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Składnik rdzy… do oczyszczania wody

Czy powłoka może usunąć zanieczyszczenia z wody? Okazuje się, że tak. I w dodatku to zasługa pewnego związku, który dotychczas był powszechnie znany (i znienawidzony) jako składnik rdzy.

powłoka oczyszczanie wody rdza

Fot. 3345408 / pixabay.com

Na trop usuwającej zanieczyszczenia powłoki wpadli naukowcy z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) w Singapurze. Kluczowym składnikiem zaproponowanej przez nich warstwy jest wodorotlenek żelaza, który dotychczas producentom powłok kojarzył się wyjątkowo źle. Jest to bowiem pospolity składnik rdzy…

Oprócz tego jednak, że uprzykrza życie przemysłowcom, związek ten wyjątkowo chętnie wiąże się z niektórymi zanieczyszczeniami. I właśnie ten fakt wykorzystali badacze z Singapuru, opracowując powłokę bogatą w nanocząstki wodorotlenku żelaza.

Otrzymanym materiałem pokryli piankę niklową, a następnie umieścili ją w wodzie z zabarwionym środkiem zanieczyszczającym. Jako zanieczyszczenie posłużyła czerwień kongo, rozpuszczalny w wodzie barwnik na bazie soli sodowej. Nadzieje naukowców się potwierdziły – powłoka zaczęła odciągać czerwień kongo z wody. W ten sposób w ciągu godziny usunęła 90% zanieczyszczenia.

Fot. Royal Society of Chemistry

Fot. Royal Society of Chemistry

Obecnie badacze dopracowują formułę powłoki, tak aby była ona jeszcze bardziej efektywna jako środek oczyszczający. W przyszłości technologia ta może posłużyć na przykład do oczyszczania wody pitnej. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Journal of Materials Chemistry A”.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA